| IonutSxz a întrebat:

Salut TPU, de ce subwoofer-ul meu de la masina nu scoate notele joase, sub 50 hz, acel bass profund si infundat? La fel si casetofonul si am un casetofon jvc dsx100? Exista vreo posibilitate? Funda!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dibeisi e marcă low cost... Nu prea faci treabă cu el, cred că el este problema.
Caută un subwoofer Magnat sau JBL. Sunt tot ieftine, dar sună mult mai bine.
Eu am avut un Magnat T30, suna bine.
Dacă vrei ceva foarte tare, mergi pe Hifonics sau Ground Zero. Dar astea deja cer stații serioase.

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O fi boxa arsă acel subwofer trebuie masurat de un electronist care repară difuzoare si el o va testa pe alte aparate si va identifica cauza

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred că JVC-ul scoate semnal prea bun. Nici măcar Kenwood nu scoate semnal bun pentru subwoofer, e bun doar pentru difuzoarele conectate la el. Ți-o zic din experiență.
Am avut un Sal vb2000, ăla scotea semnal super pe RCA-uri, dar era praf pe difuzoarele mașinii. Apoi am pus Kenwood și s-a inversat treaba.
JVC mi s-a părut panaramă indiferent de model, la fel ca Blaupunkt.
Alpine dă semnal bun și pe RCA (subwoofer) și pe boxe. Dai 100-200 de lei pe un model vechi, cu USB, și te alegi cu un player care valorează de la 300 euro în sus (nou).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dar am uitat să zic și de varianta 2: dacă subwooferul tău nu lucrează suficient de jos, sau incinta acestuia e acordată prea sus, degeaba te chinui să bagi semnal bun în el.

| IonutSxz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles. Mersi frumos

| IonutSxz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si pana la urma, imi trebuie subwoofer mai mare pentru notele acelea apasate de la bass? Sau daca schimb player ul de il am cu un alpine, se simte diferenta?

| doctorandus a răspuns:

Hmm... nu cred că 50 Hz e bass, e mai degrabă un hârâit sau zumzet de gândaci cu aripi.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

În concluzie sub 50 Hz nu e muzică, așa că nu pierzi nimic.

| IonutSxz explică (pentru doctorandus):

Pai si atunci care e faza cu acel bass profund? AM impresia ca subwooferul meu nu scoate toate notele

| doctorandus a răspuns (pentru IonutSxz):

Boxele care redau 20 Hz sunt ca să se laude audiofilii, dar n-au niciun avantaj real.

| IonutSxz explică (pentru doctorandus):

Nu au dar imi place acel bass apasat si mi-e ciuda ca la mine nu se aude laughing

| Frank51 a răspuns:

Răspunsul în frecvență este dat de 2 factori, volumul incintei acustice, și presiunea atmosferică exercitată asupra volumului respectiv.

În limbaj popular, cu cât este mai mare boxa, cu atât mai bun va fi răspunsul în frecvență.

O altă caracteristică care amplifică presiunea exterioară exercitată, este portul de bass reflex, care adaugă presiunii existente, încă un procent semnificativ, cu cat mai mare volumul de aer din portul de bass reflex, cu atât mai mare va fi și adiția.

| IonutSxz explică (pentru Frank51):

Am un bass reflex, chiar mare, subw de la el e un dibeisi de 150 W, 200, W

| Frank51 a răspuns (pentru IonutSxz):

"bass reflex mare", "subwoofer dibeisi de 150W"

Informatiile acestea sunt prea generale, nu putem ajunge la o concluzie daca nu stii volumul incintei acustice si specificatiile t/s ale difuzorului.

Subiectul este foarte complex si necesita cunostinte aprofundate, pe care nici eu nu le am. Cel mai simplu lucru de facut este sa cumperi un subwoofer cu diametru mare(30-45cm) chiar daca este ieftin, iar incinta lui va fi acordata nativ foarte jos. Puterea este irelevanta in acest caz.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IonutSxz):

Dibeisi e marcă low cost... Nu prea faci treabă cu el, cred că el este problema.
Caută un subwoofer Magnat sau JBL. Sunt tot ieftine, dar sună mult mai bine.
Eu am avut un Magnat T30, suna bine.
Dacă vrei ceva foarte tare, mergi pe Hifonics sau Ground Zero. Dar astea deja cer stații serioase.