| RazvanGRS a întrebat:

de curad parintii mei au venit din Elvetia, cu un Ford Fiesta Ghia din 2002 1.4 16V, as dori sa stiu cat costa sa o inscriu in Romania ma refer cu tot cu taxe si cu inscriere.Multumesc Atincipat! !

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timbrul de mediu il poti calcula singur, daca introduci datele cerute in calculatorul oficial ANAF:
http://static.anaf.ro/......_2014.html
La aceasta se mai adauga costul ITP, RCA, impozitul anual, placutele de inmatriculare si rovinieta, acestea toate s-ar putea sa fie inca cca 1.000 lei.

4 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Pe langa taxa de prima inmatriculare care se calculeaza in functie de norma de poluare, tipul de combustibil, capacitatea cilindrica, vechimea autovehiculului si emisiile de co2, se mai plateste si 10% din valoarea masinii in vama pentru ca este adusa dintr-o tara care nu face parte din uniunea europeana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog, invatati sa folositi internetul!
http://www.auto.ro/calculator-taxa-auto

| RazvanGRS explică (pentru anonim_4396):

Daca te crezi asa desptept nu mai raspunde, stai linistit in banca ta, ca tine intalnesc in fiecare zi prietene, arogantele astea sa la faci cu familia ta...

| MariusF23 a răspuns:

Daca nu ma insel, trebuie sa platesti vama sau alta taxa pentru ca ai adus-o din afara Uniunii Europene. La care se adauga taxa de poluare, itp, rca, si alte nebunii.