| Mouse22 a întrebat:

De curând am cumpărat un Seat Ibiza din 2005 din Germania. Am luat-o cu o zgârietura destul de mare pe ușa din lateral.Am revopsit-o și mi-a rămas o pată de culoare mai închisă decât culoarea ei originală. Știe cineva cum să rezolv problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O duci la un vopsitor auto, care sa o revopseasca cu vopsea facuta 'pe calculator'.
Cu rugaciuni si post, nu se schimba nuanta vopselei.
Poate daca ai rabdare vreo 5-6 ani, se va mai decolora putin acea pata, si o sa apara alte defecte ale caroseriei, care o sa capteze atentia ta, si a 'curiosilor', suficient cat sa treaca cu vederea 'retusul' din alt film.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ai putea incerca sa o stergi cu diluant, dar nu stiu ce urmari va avea, fie dispare fie nu se va intampla nimic, fie distrugi toata vopseaua, depinde cat de bine ai vopsit aceea zona.
Teoretic daca ai fi vopsit tot elementrul (toata portiera) nu ar trebui sa ai pete, cel putin nu daca ai facut-o corect, dar daca ai vopsit doar zgarietura nu va iesi niciodata perfect, si se va observa din diferite unghiuri zona vopsita.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru OldSoul):

Un retus 'de la mama lui', cu pregatirea corecta (slefuit local, chit, sprit), vopsit 'gazat', eventual pistol de retus, lacuit, aplicat diluant de trecere si apoi polishat elementul, nu se observa nici la microscop.
Dar decat un retus pe 1/3 din suprafata elementului, cu tot tacamul explicat aici, mai bine revopsirea intregului element, doar cu chit, sprit, vopsea si lac. Dureaza si mai putin, nefiind necesar polish-ul.

| OldSoul a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Intr-adevar asa este, insa pentru un retus perfect trebuie ceva experienta si in acest caz e clar ca lipsestewinking

| TrăieşteClipa a răspuns:

O duci la un vopsitor competent.
Nu se invata meseria de pe o zi pe alta.