| dorinRSV4 a întrebat:

Salut tpu...de curand am dat caruta mea de cross pe un malaguti f12 phantom, an 2006, 2000 km, toba sport leo vince tt...

In fine nu asta e problema...treaba este ca imi porneste foarte greu, tin sa mentionez ca motorul este STOCK, porneste dor impins vreo 10 cu un cui baiat in oala de ambreiaj si motorul dat peste cap, tata zice ca de vina ar fi segmentii ( mecanic profesionist auto ) dar eu cred ca rasufla pe la simeringuri...

De la ce credeti ca ar putea fi? si ma gandesc ca daca ar fi de la segmenti, cat dau pe o pereche originala mai bine imi iau un set malossi mhr pentru el, si asa am in plan sa-mi iau ambreiaj malossi fly, variator malossi mhr si muzicuta cu lamele de carbon, scuterul arata impecabil, are bord digital, asta e singura lui problema, Porneste decat impins...

Are compresie cam mica...dar eu zic ca e buna pentru un f12, tata zice asta deoarece el cred ca s-a invatat cu crossul pe care l-am avut...acum astept parerile voatre

P.S.: Vreau pareri doar de la cei care au experienta in asa ceva...nu de la bididii de 13 ani!

Răspuns Câştigător
| KaPy2 a răspuns:

Daca iti porneste greu sunt segmentiwinking
Nu prea mai ai compresie incep segmenti sa se duca, segmenteazal ca dupa sa nu-ti pocneasca segmenti inauntru si sa-ti sctrice pistonu si cu cilindru.
Dar de ce il pornesti imprins? pune-i si tu o peda calumea sau pune-i baterie sa porneasca la automat, iti permiti set malosi variatoare e ucred ca-ti permiti si o peda calumea sau o baterie si sa-ti faci sa porneasca la cheie, multa bafta, funda?happy

6 răspunsuri:
| serginho24 a răspuns:

Parerea mea este ca poate prinde aer la pe la ceva furtune,,

| madalinpatrasc a răspuns:

Trebui segmentat 100%
cv asemanator am patit si eu

| dorinRSV4 explică:

@ KaPy2 laughing am pedala si am si baterie varta, dar nu vrea nici de`al dracu` sa porneasca la automat sau la pedala, doar impins, compresia e slaba, am observat, o sa-mi achizitionez un set Carenzi TNT

| KaPy2 a răspuns (pentru dorinRSV4):

Dai pedale fara contact si apoi cu contactu si porneste fara sa mai bagi cuie in oala de la variatoru de pe statewinking

| dorinRSV4 explică (pentru KaPy2):

OK! mersi, merge!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba pe motociclism.ro!