| Jrr_Cosmin_1995 a întrebat:

De curând mi-am luat un ford puma, motor 1.7 125cp ..cu puține urme de "viata" dar la un tinichigiu bun se rezolva.
Eu am 16 ani si am luat-o ca prima mea masina pentru 18 ani.
Pana la 18 ani vreau sa o aranjez sa o fac de nota 10.
As vrea sa ii pun niste jante pe 16-17, o suspensie sport, o evacuare sport, sa ii tapitez interiorul si sa o dau cu pasta decapanta pe jos.
Ce părere aveți? Merita?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Masinile Ford Puma sunt destul de rezistente, dar ca prima masina nu trebuie neaparat s-o faci "sport, de nota 10". E suficient s-o revizuiesti, s-o amenajezi cat de cat acceptabil pentru ANTRENAMENT in condus.

Nu trebuie sa pui "pasta decapanta" pe jos, fiindca se poate deteriora mai tare sasiul. Trebuie doar indepartata rugina si acoperita cu un strat protector (preferabil elastic, gen vopsea cu cauciuc sau "lovitura de ciocan", rezistent mecanic. Asemenea vopsele se gasesc (lovitura de ciocan 3 in 1), care se pot aplica chiar direct pe rugina, neutralizandu-l eficace.
Un tinichigiu meserias poate sa constate starea si sa rezolve aceste probleme.

Aceste masini sunt preferatele tinerilor incepatori din SUA tocmai pentru rezistenta lor, un exemplar "batran" (si ieftin" inca avand siguranta suficienta de functionare, chiar in mana unui incepator. happy

Răspuns utilizator avertizat