| bratasanu007 a întrebat:

Salut TPU detin o masina audi a4 break 1.9 tdi 2003 problema este cand bag cheia in contact sa o pornesc imi arata pe partea stanga in bord o masina si sub ea o cheita de culoare galbena dar problema este ca imi porneste masina dar mi se aprind luminile de avarii ce pot sa fac in momentul de fata va rog ajutati-ma dau funda.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masina cu cheita ar putea fi intervalul de service depasit (se face resetare) sau o eroare stocata pe undeva, pe care probabil ti-a zis-o cel cu diagnoza.
Avariile pot fi de la o alarma pe care nici nu stiai ca o ai, iar cineva i-a anulat sunetul. Sau poate fi de la butonul/releul din bord.

| OldSoul a răspuns:

Problema asta apare cand inlocuiesti ceasurile de bord fara sa le scrii pe masina. Intra intr-un fel de safe-mode.
Du-te la cineva sa ti le rescrie, adic sa le imprecheze, ceasuri de bord, ecu, cip-uri din cheie. Acum desigur, asta se poate doar daca au fost inlocuite cu unele compatibile, altfel s-ar putea sa trebuiasca sa le mai schimbi odata.

| IComeNuts a răspuns:

Posibil sa fie vreo eroare in telecomanda.
Nu ai vreo a doua cheie pe care o poti incerca?
Daca face asa cu amandoua, inseamna ca trebuie sa fie din cauza masinii.
O constatare cu tester nu ar trebui sa coste foarte mult si nici nu dureaza mult.

| bratasanu007 explică (pentru IComeNuts):

Nu am a doua cheie si am dus-o si la tester degeaba tot asa face?