| NumeleExistăInBazaDeDate a întrebat:

Bună seara,
Am un Audi A6 C6 2007 2.0 diesel și-n ultimul timp am probleme pe partea electrică. Când bag cheia în contact mi se aprinde doar radioul fără să se mai aprindă nimic în bord și nu pot să pornesc mașina. Vă rog să mă ajutați cu orice informație pe care o aveți în privință cu asta.

Multumesc!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pot fi defecte ceasurile, sau ar putea fi un defect electric la contact/instalatie.
Afla care e releul principal, si verifica-l/inlocuieste-l, sau cheama un electrician.
Poate fi si o siguranta arsa.

| relian a răspuns:

Verifica daca bateria este buna.Inainte aveai ceva lumini aprinse la bord, gen check engine sau alte lumini de avertizare?
Nu te lasa sa pornesti dau exemplu :
-cand chipu din cheie nu mai comunica cu contactu si calculatorul masinii
-Cind filtru de particule este infundat
-cand nu este buna bateria
-cand nu-i bun electromotorul.

Trebuie sa verifici prima data bateria de are curent, pui contactu aprinzi faruriule vezi daca m, erg ori nu.
Apoi mergi m, ai departe cu verificarea.

| NumeleExistăInBazaDeDate explică (pentru relian):

Bateria este încărcată și este cumpărată recent, de 4 luni mai exact.

| relian a răspuns (pentru NumeleExistăInBazaDeDate):

Daca ai baterie de 4 luni ce? Daca atunci cand ai luat bateria,nu ai verificat si alternatorul,de exemplu, un alternator defect iti poate omora o baterie noua in cateva zile, nu in luni.

Am spus ca si exemplu. Fara sa ai masina in fata nu prea poate careva sa iti dea un raspuns, sa si mai rezolve.
Si un mecanic indiferent cit de bun ar fi, la fel, iti spune sa mergi cu masina sa o vada.

| Pripitu_Emanuel_1976 a răspuns:

Salut, prima intrebare este daca masina a fost pusa pe un tester?
Cel mai probabil cip-ul din cheie face probleme.
Sau un releu pe partea de electrica care nu te mai lasa sa pornesti masina, in orice caz tester.