| Bogdan4325 a întrebat:

Mi-a fost retinut talonul pentru "tratamente chimice" pe stopuri. Masina a fost adusa din Germania in 2017 cu stopurile respective care sunt omologate E4 si TUV si a fost inamtriculata cu aceleasi stopuri la RAR in Bacau. Un politist m-a oprit in Sector 3 Bucuresti si si-a dat cu parerea ca ba am folii ba am dat cu ceva, a vazut ca n-am folii a zis ca am dat cu spray si mi-a retinut talonul pentru ca nu m-a crezut ca asa sunt de la producator. Am fost la RAR Grivita am zis ca fac RAR-ul si contest amenda, surpriza la RAR, m-au luat de la intrare ca de ce am venit cu stopurile respective ca nu sunt legale si m-am pierdut putin deoarece nu am inteles cum e posibil sa nu fie legale daca ele asa sunt de la producator si le-am zis ca chiar daca nu trec RAR-ul vreau sa bag masina la inspectie pentru ca vreau dovada ca nu sunt legale ca sa ii pot da in judecata pentru ca eu cu stopurile respective am inmatriculat masina si am facut toate ITP-urile si detin si omologarile pentru ele. Inspectorul a bagat masina in service si mi-a zis ca nu ma va trece pentru ca nu au marcajul de omologare si ca nu a mai vazut asa negre deci n-are cum sa fie legale, m-am certat putin cu el si i-am spus sa le testeze daca sunt date cu ceva si mi-a zis ca la ei nu e laborator de testat luminile si nu pot face asta si ca nu ma trece. In timp ce asteptam actele ma uitam pe documentele de omologare ale stopurilor si am gasit unde ar trebui sa fie marcajul, ma duc si sterg praful de pe stopuri si vad marcajul E4, il chem din nou pe inspector sa ii arat marcajul care aparent el nu l-a gasit si a zis ca chiar daca au marcaj ele nu sunt legale pentru ca sunt prea negre, ca semnalizarea trebuie sa aiba sticla transparenta. Au trecut cele 14 zile in care puteam sa contest amenda, am achitat-o la jumatete si as vrea sa dau RAR-ul in judecata pentru ca am luat amenda pentru ca si-au dat cu parerea relativ la stopuri ca sunt tratate chimic. Din punctul meu de vedere amenda mi-am luat-o pe pareri si masuratori din ochi, la RAR ar trebui sa existe pozele cu stopurile de la inmatriculare unde au fost verificate si totul a fost in regula. Am solicitat pozele prin cerere dar mi s-a dat raspuns ca doar prin cerere de la judecator se pot elibera. Cum ar trebui sa procedez pentru ca nu mi se pare normal ce s-a intamplat si as vrea sa imi recuperez banii pe amenda si pe verificarile de la RAR, pot da RAR-ul in judecata? Credeti ca as avea castig de cauza? Eu am citit cam majoritatea articolelor cu privire la lumini si culori si nu am gasit specificat nimic despre culoarea sticlei stopurilor ci doar despre culorile luminilor si legat de tratamente chimice, stopurile sunt de culoare neagra de la producator cu sticla putin transparenta care se observa de aproape. Cum despre tratamente chimice nu e vorba si cum toate modificarile sunt de la producatorul stopurilor, lucru dovedit prin certificarile obtinute de la el si prin orice cautare pe google a modelului de stopuri cum ar trebui sa procedez? Trebuie sa fac teste la TUV aici? Daca fac pot cere sa imi fie decontate in instanta? De mentionat ca detin si factura si cutia de la JOM pentru ele daca are vreo relevanta lasate de la fostul proprietarul din Germania
.

Model stopuri: JOM 82907
https://www.amazon.co.uk/JOM-82907-Urban-Style-lights/dp /B00A790X1K

Certificari primite de la JOM (distribuitorul): https://drive.google.com/......723w7/view https://drive.google.com/file/d/1MHOvalsGY6UpSIRM16dHC4D Chas88fCS/view

Video cu stopurile (prafuite pentru ca filmarea a fost facuta a doua zi): https://drive.google.com/file/d/1juvxyOsvgdvIeaGLLWJRmk2 mW6C3IbSA/view

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Mașina vine cu stopurile astea echipată din fabrică?

scrie pe omologarea aia cun că e potrivită EXACT cu mașina ta__ firmă__ model__an__?

...nu prea cred