| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, eu sunt in scoala de șoferi si nu inteleg pe ce trebuie sa apas cand iau virajele ca sa nu mai tremure masina?

12 răspunsuri:
| marcela290 a răspuns:

Mergi subturat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie sa apesi pe nimic, trebuie sa schimbi vitezele cand trebuie si cum trebuie... de aia esti la scoala sa te invete instructorul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Instructorul ta pare că îți zice tâmpenii, dar și mai important nu baga in seamă ce zice pe aici userul @anonim3247, tâmpenii cu ambreiaj patinat și alte nebunii. Ambreiajul ori îl apeși complet sa schimbi viteaza sau să oprești ori nu. In rest distrugi mașina.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ești la școala de șoferi nu ai și un instructor lângă tine al cărui rol este tocmai să-ți explice aceste lucruri?

| Liviu a răspuns:

Cand stii ca te apropii de un viraj, apesi frana, si muti intr-o viteza inferioara exemplu te apropi in 60 70 de metri de viraju la stanga, tu esti intreapta a 3 si ai undeva la 40, o incetinesti pana pe la 30 sau 25, apesi ambreiajul si o bagi in a 2, depinde de viraj, cat de strans e. Asta se invata in timp. Masina 'tremura ' din cauza la turatii ca e pe cale sa moara motoru.Nu iti bate capu cu asta, le inveti cand vei conduce zi de zi dupa ce iei permisu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Instructoru imi zicea sa nu apas ambreiajul si sa nu apas nicio pedala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te lua după bolnavul psihic suntserios că RAHATUL ăsta a folosit mai multe conturi ca să raporteze răspunsurile mele și să fie șterse de softul site.

Mi-a spus cineva că așa a procedat bolnavul psihic suntserios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

AMBREIAJUL trebuie să îl apeși puțin cam cum faci la pornire.

| 120bulevard a răspuns:

Cand intrii in viraj in localitati, in afara localitatilor, in sensuri giratorii, ca un sfat de la unul care a condus manuale trebuie sa o bagi mereu in treapta 2 si sa intrii cu o viteza care sa iti permita sa faci virajul regulamentar, corect, fara sa te urci pe borduri. In sensuri giratorii mai mari din afara localitatilor care sunt libere, mai merge sa intrii si cu treapta 3 dar nu ti-as recomanda. Masina tremura doar daca urmeaza sa omori motorul deci tu ceva s-ar putea sa nu faci bine la pedale si trebuie sa te corectezi.

| 120bulevard a răspuns:

O mai accelerezi ca sa nu mai tremure, fara frica. Problema rezolvata, nu faci virajul la relanti, dar nu bruschezi acceleratia ca faci un drift de mama Doamne, ii dai o acceleratie scurta si nu mai tremura pe urma.

| 120bulevard a răspuns:

Ala e un instructor idiot, tu cand o sa iei permisul o sa te inveti sa conduci precum la scoala, in trafic nu se mai aplica legile de circulatie, acolo e legea junglei, toata lumea intra cum vrea, la japca, lumea parcheaza unde vrea iar tu trebuie sa-i depasesti, trebuie sa te incadrezi, trebuie sa mergi ciobaneste mai pe sleau altfel nu o sa faci fata la trafic, tu fa cum zic eu ca e bine.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Trebuie ai destule turati gen sa nu franezi prea tare masina putin de tot accelerezi