| alexAlexalex9991 a întrebat:

Explicati-mi si mie cum se conduc o masina diesel(OPEL).
Mai am putin si fac 18 ani si nu stiu nici s-o bag in garaj si as vrea sa invat.
Sincer nu stiu cum sa plec cu ea de pe loc.
Va rog explicati-mi si mie cam toti pasii, adica chestia cu pedalele la pornire, cu schimbarea vitezelor in mers, exact ce trebuie facut.
Mai am putin si dau de carnet si vreau sa nu ma duc chiar cu 0 cunostinte.
MS!winking

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista scoala de soferi unde te invata lucrurile astea, si unde ai sa le prinzi mai usor invatat practic decat citind de pe net

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa te invete un alt sofer, care sa stea in dreapta (cu mana pe frana de mana), altfel daca iti explic eu pe net ce e de facut, treci cu ea prin garaj.
Oricat de calm ai fi, daca iti explic cum sa pui in miscare masina si n-ai mai facut asta niciodata, te vei bloca, motorul fiind diesel e puternic in relanti si n-ai sa-l opresti la timp, ai sanse mari sa treci prin garaj sau s-o bagi in altceva.
Roaga un sofer sa te invete.

| Sofer a răspuns:

La scoala de soferi inveti sa parchezi.

| cristimihailov a răspuns:

Du-te si fa toate astea cu instructorul auto.

Nu lua masina sa o conduci, pentru ca o sa dai in chestii nasoale, dosar penal, etc.

Cel mult poti sa incerci intr-o curte privata. In care sa nu se aplice regulile circulatiei publice. Dar daca faci vreo nenorocire pe acolo, ti-o cam furi.

Răspuns utilizator avertizat