| Revonxnznz a întrebat:

Mai am puțin și fac 18 ani așa ca m-am decis sa dau de carnet, am și eu nevoie de un sfat, cam cât de turata trebuie sa fie o mașina pe benzina atunci când plec de pe loc? Am pus întrebarea asta deoarece măcar plecare de pe loc s-o știu din prima sa nu fiu chiar așa de bâtă, mașina tatălui meu este pe benzina și când plec cu ea o turez cam la 2 mii și spune ca este mult, dacă ii dau 1500 îmi moare motorul, cel mai probabil o sa fac școala pe diesel dar eu vreau sa ma învăț de acum pe benzina ca sa îmi fie mult mai ușor cu mașina de școala

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Astea sunt lucrurinoe care le inveti practic, la scoala, mai greu de pe net.

| sierra1 a răspuns:

Mai așteaptă nițel, te INVAȚĂ instructorul auto

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Plecarea de pe loc in conditii usoare, se face la relanti.
Mai ales ca incepator, pleci doar din pedala de ambreiaj, nu ai nevoie de acceleratie.
Motorul "moare" pentru ca il bruschezi, altfel si-ar mentine turatia constanta, si te-ai pune in miscare fara sa accelerezi in gol.

| Revonxnznz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu fac pe un benzinar și nu pleacă din ambreiaj

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Revonxnznz):

Nu stiu ce benzinar e, dar eu plec din relanti cu majoritatea.
Masinile mele au fost diesel toate in ultimii 4 ani, dar conduc des Polo 1.4, Corsa 1.2, Lupo 1.0, si plecarea e la fel ca la diesel la toate.
Si culmea, dieselul meu actual are 150cp, dar la plecari accelerez mai mult decat la benzinare, nu are cuplul ala pentru incepatori (cum avea Fordul dinainte).
Oricum, ca sa pleci frumos, ridici ambreiajul pana simti ca tremura putin masina, si abia atunci accelerezi.

| Revonxnznz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ms pentru sfat, într-un final m-am învățat cu mașina, nu știu din ce cauza nu pleacă din ambreiaj, motorul este 1.8 turbo de pe Skoda vrs

| Ralena a răspuns:

Nu trebuie sa stii sa pornesti masina de pe loc cand incepi scoala de soferi happy. De aceea se numeste scoala. Cat despre turatii, cat timp nu ajungi pe rosu (deci pana pe la 4 mii), nu patesti nimic. Oricum tendinta este spre masini automate, asa ca nu o sa te ingrijorezi multi ani pentru turatii. La scoala inveti ca la 2 mii schimbi vitezele.