| WonderGirl7 a întrebat:

Salut!
Eu am permisul de conducere din septembrie.
de când l-am primit, eu de fiecare data când urc la mașina mea/părinților mei ma apuca anxietatea si spaima.
mașina mea e pe benzina și sunt câteva diferențe specifice față de mașina mea de la școală și aceasta. Dacă cea de la școală era finuța, pornea ușor, îmi era mai dragul să o conduc, a mea e oribila...
o pornesc cu emoții, puțin las ambreiajul când accelerez si imi si moare motorul și după ma tem, la urcarea in panta nu are sens sa mai zic...
Cum sa fac sa ma obișnuiesc mai repede ținând cont ca la pornire e altfel, la schimbarea vitezelor la fel?
ajutați-ma cu niște sfaturi.
m-am mai uitat si pe YouTube la anumite chestii și mie tot greu mi se pare sa o conduci.
nu știu ce sa ma fac...
nu râdeți va rog

29 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu mai trăi cu impresia că poți învăța absolut orice privind clipuri pe YouTube.
Vrei să te obișnuiești cu 'noua' mașină? Urcă-te în ea și freac-o vreo săptămână zilnic într-o parcare, teren viran etc. Doar așa înveți. Nimic nu e ușor la început, și nu după 20 de ore de condus devii șofer.
Ca să nu mai zic - mi se mai întâmplă chiar și mie să mi se oprească motorul la mașinile cu transmisie manuală, deși am peste 30 ani de condus. Nu e o rușine. Totul e să nu te pierzi cu firea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Raspunsul este simplu: exerseaza!
Iesi seara cand e traficul lejer, plimba-te linistit si incearca ce manevre vrei tu. In timp dispare anxietatea, apare obisnuinta. Dupa cativa ani de condus, nu vei mai sesiza diferentele dintre masini, vei conduce la fel indiferent ca e pe benzina sau diesel.
Exista si dezavantaje cand treci de pe benzina pe diesel, cum ar fi accelerarea mult mai lenta la plecari, lagul mai mare.

| Catrice a răspuns:

Ai învățat la școală cu tutoriale de pe yt? Nașpahee hee
Nu înveți sa conduci cu mașina în garaj.

| WonderGirl7 explică (pentru Catrice):

Ce spun eu, ce înțelege el.

| Catrice a răspuns (pentru WonderGirl7):

Din moment ce te-ai gândit la tutoriale de condus probabilitatea ca tu sa fi învățat cu ele e marehee hee

| WonderGirl7 explică (pentru Catrice):

Si atunci cum am luat permisul?
am luat pe ochi frumoși sau pe poponeț mare?
unii va credeți dumnezeu smr de nu.
ca stii sa conduci mai bine decât mine nu te face cu nimic mai special. stai calm!
si cui ai vrut sa-i spun sa mi acorde timp cu asta?
taică-meu numai țipă ca nebunu, soră mea nu știe, cu maică mea n are sens, iar cu prietenii e ciudat.
te chem pe tine sa mi mai explici niște chestii sau ce?

| Catrice a răspuns (pentru WonderGirl7):

Daca ai știi câți iau permisul pe bani sau pile...da' aia e când ești mic crezi ca totul e perfect.
Vad ca te oftici daca zic ca știu sa conduc mai bine laughing știu sa conduc mai bine pentru ca nu am stat cu permisul în buzunar și am așteptat sa ma plimbe alții.

| WonderGirl7 explică (pentru Catrice):

Unde m-am ofticat deșteptule?
te-am si felicitat.
cred ca nu vezi de ochi.

| Catrice a răspuns (pentru WonderGirl7):

Da,vai mulțumesc, pare rău ca n-am văzut printre frustrări felicitărilehee hee

| WonderGirl7 explică (pentru Catrice):

Tu ai dedus ca ar fi o frustrare, deși nu este, dar no atâta poți tu gândi.
si acum îți zic '' bravo ție ''.
daca ai chef de discuții de genu, da-mi direct ignore, ca eu nu ma obosesc

| Catrice a răspuns (pentru WonderGirl7):

În fine, cum zici tu. Oricum nervii nu varsă asa random pe TPU.

| WonderGirl7 explică (pentru Catrice):

Nu am vărsat nimic.
eu am pus o întrebare si alții în loc sa ma ajute cum e moral, se cred într-un fel. atâta tot

| WonderGirl7 explică (pentru Catrice):

Nu am avut si nici nu o sa am ceva vreodată cu cineva nici online nici fizic

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Practica mai mult daca vrei sa corectezi greselile.

| RoCkKiD a răspuns:

Te duci într-o parcare goală sau pe câmp si te plimbi vu ea, doar mergând cu ea o sa inveti.

Toate mașinile sunt puțin diferite si trebuie sa te adaptezi, nu o sa conduci toată viața aceiasi mașină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa conduci singura, altfel cu cineva langa tine nu o sa poti niciodata. Poti face mersul cu rolanti ca sa prinzi amreiajul, adica sa mergi incet rau dar fara acceleratie, doar cu o pedala, dupa o secunda, il calci la loc pui frana si iarasi mai mergi o secunda, si o sa fie ca un leagan, asa te obisnuiesti cu punctul de prindere
İn rest mai sunt multe, dar asta e baza

| DovleacTurbat a răspuns:

Ai făcut scoala pe diesel? happy
Pune-o la 1500 de rotații constant și după lași ușor din ambreiaj și va pleca și a ta finut.
La plecarea din rampa (până îți înveți jocul de picioare), ajuta-te de frana de mana. Când simți mașina că își "lasă fundul jos" - dă să plece, atunci eliberezi frana de mana ușor.
Exersează și lasă frica.
Mai nasol la parcări și alte manevre că este posibil sa nu ti se potrivească punctele de reper pe care te-a învățat instructorul.

| WonderGirl7 explică (pentru DovleacTurbat):

Ms mult. da, da pe diesel.
mersi!

| DovleacTurbat a răspuns (pentru WonderGirl7):

Cu plăcere și atenție mărită.
Nu te descuraja.

| WonderGirl7 explică (pentru DovleacTurbat):

Logic.
mersiiiiiii!

Răspuns utilizator avertizat
| Gabriel2424 a răspuns:

Pai du-te într-un loc pe o stradă necirculata, oprește fai plecarea de pe loc, mai mergi mai schimbi viteza, cauți ceva loc faci întoarcerea, la pornirea de pe loc încearcă sa accelerezi un pic inainte si dupa ridici usor ambreiajul, deci practic treptat ai piciorul pe accelerație, accelerezi dupa imediat ridici ambreiaj dar usor continuand sa accelerezi pana cand pleacă. Trebuie sa conduci mai mult, e normala frica asta, dar va trece, exerseaza doar.

| WonderGirl7 explică (pentru Gabriel2424):

Mersi fain! o sa țin cont de răspuns.
apreciez la toți astia care ajuta pe alții, nu ca papagalii ăia 2 de jos care se cred mari si tari

| Kamiyashiro a răspuns:

Am avut senzatia asta cam 4 luni de zile, nu e nimic de ras. Nu scapi asa usor de ea.
Efcetiv iti rogi tatal sau prietenul cu permis sa te duca intr-un loc sau o platforma unde poti conduce fara masini in jur si poti face aceleasi manevre ca la scoal. Nu are rost sa urmaresti video, ci trebuie practica. Ajuns la locatie, pornesti, opresti de 20 de ori, faci manevre de schimbare a vitezelor in 1 si 2, nu baga in a 3 ca esti pe platforma sau pe deal si exersezi, Apoi faci parcari, multe parcari cu masinba respectiva si manevrele de parcare chiar daca sunt plictisitoare iti dau multa incredere in capacitatea de manevrare.
Si chiar daca ai terminat scoala si ai permis iti recomand sa citesti aceasta carte care iti explica in detaliu ce manevre trebuie s ainveti si cum sa le efectuezi cu lux de amanunte.
cartea e veche dar e printre cele mai bune, multi au invatat de pe ea.
https://kupdf.net/......025b48_pdf

| hellvin a răspuns:

Gandesti prea mult. Fa ce ai de facut in momentu respectiv si nu te mai gandi la ce poate sa fie, c-o fi, c-o patii. Gresesti? Aia e...
N-ai idee cate motoare am stricat pana am invatat sa le repar sau cate tiruri mi-au sarit de pe cric cand schimbam placute...
Orice lucru nou necesita practica pentru a putea stapanii.
O sa te obisnuiesti cu timpul oricum, maxim 3-4 luni...deci daca nu reusesti tu, o sa vina de la sine asa ca stai linistit.