| Dragu_Vali_1999 a întrebat:

Salut TPU! Îmi cer scuze daca am pus întrebarea unde nu trebuie☺️ Am 22 de ani și as dori sa cumpăr o mașină în leasing in valoare de 20 000 euro, dobânda este 3, 5 iar salariul meu 3000 lei, leasingul fiind pe 5 ani, n-am înțeles ce este valoarea reziduala. Cam cat as plati in plus valoarea mașinii? Mulțumesc☺️

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi si aici o explicatie buna:
https://www.businesslease.ro/......-mai-mici/

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ai salariu de 600 de euro pe lună și vrei să-ți iei o mașină de 20.000 de euro. Cu alte cuvinte, în următorii 5 ani, vei da jumătate din salariu la leasing.

Dacă mai adaugi și două rezervoare de benzină, două drumuri la spălătorie și alte câteva cheltuieli inevitabile când ai mașină, ajungi să bagi în ea peste 400 de euro/lună, adică 2/3 din salariu. Practic vei munci doar ca să ai mașină.

Eu aș zice să te mai gândești și să te orientezi către o mașină pe care ți-o permiți cu adevărat. Adică ceva de maxim 4000 de euro.

| Dragu_Vali_1999 explică (pentru johnnny123):

Îți dai seama că dacă nu aveam părinții în spate nu visam eu la mașina de 20 000, nu se pune problema. Rata este de 314euro, deci îmi convine