Întrebare recomandată | AalLeExX02 a întrebat:

Imi poate spune cineva cat m-ar costa schimbul curelei de distributie pe un golf 3 si termostatul?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, cu tot cu termostat.
Insa unii mecanici s-ar putea sa ceara mai mult. Depinde la cine te duci.
Am un mecanic in cartier, nici macar n-are atelier, ci garaj inghesuit, si ia cate 100 de lei "manopera" si pentru 30 de minute. Dar se baga la masini mai scumpe, de la Golf 4 in sus, are clienti cu Audi-uri, in special.
Un mecanic 'cu pretentii' iti poate lua si 250 de lei doar pentru distributie.
Insa asta e pretul corect, in mintea mea, 150 pentru ambele, tinand cont ca e si o masina veche, la care se lucreaza foarte usor.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde putin si de motor.
Oricum, la un particular, in jur de 150 de lei manopera, estimez eu.

| AalLeExX02 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

1.9 diesel, model gt TDI. 150 cu termostat cu tot?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AalLeExX02):

Da, cu tot cu termostat.
Insa unii mecanici s-ar putea sa ceara mai mult. Depinde la cine te duci.
Am un mecanic in cartier, nici macar n-are atelier, ci garaj inghesuit, si ia cate 100 de lei "manopera" si pentru 30 de minute. Dar se baga la masini mai scumpe, de la Golf 4 in sus, are clienti cu Audi-uri, in special.
Un mecanic 'cu pretentii' iti poate lua si 250 de lei doar pentru distributie.
Insa asta e pretul corect, in mintea mea, 150 pentru ambele, tinand cont ca e si o masina veche, la care se lucreaza foarte usor.

| TrăieşteClipa a răspuns:

La service am dat cam 180 de lei cu piesele mele.
Nu se inlocuieste doar cureaua, trebuie sa cumperi tot kitul cu rola si intinzator si daca se poate sa fie ceva bun, nu chinezarie ieftina.

| AalLeExX02 explică (pentru TrăieşteClipa):

Mersi mult ca ai specificat, ca trebuie sa cumpar tot kitul.

| aLExaNdRuUUul a răspuns:

La un loc cred ca ar costa vreo 500-600 lei. Si eu le am schimbat si tot cam asa am dat.