| Xander112 a întrebat:

Salut. Am 2500 euro mari si lati si vreau sa-mi iau o masina fiabila pentru naveta. Momentan sunt indecis intre Dacia Logan 1.6 MPI de 105 cp si Renault Megane 2 1.6 16V de 115cp. Loganul stiu ca cel mai fiabil dintre toate dar nu prea imi place aspectul si lipsa dotarilor. Despre Megane am inteles ca are probleme la partea electronica si ca in rest e ok. Ce imi recomandati de banii acestia? Nu mai vreau masini germane ca m-am saturat de schimbat turbine, injectoare etc. Vreau ceva pe benzina simplu, daca se poate 2, 3 dotari mai importante precum AC, geamuri electrice macar pe fata si inchidere centralizata. Multumesc anticipat! Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

Dacă este pentru navetă, sau să te duci colo colo unde este nevoie. I-ați un logan Dar știu că este prost la tablă cam ruginește, dar în cât timp sa ruginească :))? In fine, la banii ăștia nu gasești prea stralucită.

Uite aici și opel dacă te interesează.
https://m.olx.ro/......pel-astra/

https://www.autovit.ro/......cia/logan/

https://m.olx.ro/......2500-euro/

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Renault clio isi merita banii. Nu e adevarata partea cu electronica. Renault e peste bmw la fiabilitate chiar daca e masina ieftina sa stii

| Xander112 explică (pentru mgtow):

Mi-ai putea da niste linkuri de pe olx? Vreau sa-mi fac o idee. Mersi de raspuns apropo!

| mgtow a răspuns:

Https://m.olx.ro/......ault-clio/

Vad prea multi km la astea dar in gb sant solutii mai bune

https://www.autotrader.co.uk/......car-search

Bula
| Bula a răspuns:

Cumpara-ti un Duster.

| Xander112 explică (pentru Bula):

Nu prea se incadreaza in buget.

| Bula a răspuns (pentru Xander112):

Cauta, tot la mana a 2-a.

| wildthing a răspuns:

Si eu tot Logan-ul mi l-as lua.

| Panamax a răspuns:

Conteaza cum a fost intretinuta nu marca.
Am doi prieteni care si-au luat A6 cu 200.000 km masini din 2019.
Si voi credeti ca aveti 160.000 la cazane din 2003?
Nemtii fac masini foarte bune dar trebuie sa stii sa o alegi.

| svenhassel13 a răspuns:

Fra, ia ti ce masina vrei, tot vei fi judecat. Important e sa stii ca poti avea grija de ea, ca nu te costa mult si consumul sa fie redus(mai ales pentru naveta). Eu iti recomand Loganul, e foarte ieftina intretinerea si e o masina excelenta pentru toate drumurile.

| Xander112 explică (pentru svenhassel13):

Exact. Am avut un Passat 1.9 TDi m-am saturat cati bani am bagat in el... si sunt foarte grijuliu cu masinile

| svenhassel13 a răspuns:

Si dotari bune gasesti la logan 2, i-am luat unui prieten sin pitesti un logan ci ac fata spate, ac, inchidere, casetofon tip navigatie (cumpărat de proprietar) jante noi distribuție schimbata, cu doar 120 de mil.

| Răzvi42 a răspuns:

De ce sa bagi 2500 € intr-un logan sau un renault? Tu te auzi ce zici? Ia-ti un opel sau un golf.

| Xander112 explică (pentru Răzvi42):

Zi-mi un motor pe benzina de la VW care nu consuma ulei...

| Răzvi42 a răspuns (pentru Xander112):

Aa,iarta-ma,nu conduc asa ceva, masini pe benzina. laughing Loganul e masina pentru saraci ca sa stii. Nu mi-as lua si daca l-as gasi la 1000€ țipla.

| Xander112 explică (pentru Răzvi42):

Man, eu am nevoie de o mașină pentru Romania, una de care sa nu mă doară sufletul dacă am luat o groapă. Dacă cumva te interesează mai am 2 mașini, o Mazda 6 2010 full dotări și o Honda Accord cu motor 3.5 V6, deci nu-s chiar așa sărac precum crezi. Mai citește întrebarea dacă nu înțelegi ce am cerut... Și nu mai judeca oamenii fără să-i cunoști

| InYourMind a răspuns:

Dacia

| Vasilicamosbatran a răspuns:

Recomand Ford Focus 2 1.6 Diesel 2007.

| CosmaD a răspuns:

Poți să îți cumperi cu volan pe dreapta mașini și sunt de 2 ori mai ieftine, am văzut că un ford kuga cu volan pe dreapta costă fix 2000 de euro, dar îți recomand să verifici mașina pe care o vrei pe car vertical, ca să nu fie țeapă.

| mgtow a răspuns (pentru CosmaD):

Cu volan pe dreapta din uk merita apoi inscrisa in BG - din Romania nu merita.

| Simpatic a răspuns (pentru CosmaD):

Numai imbarligati lumea la volane pe dreapta, ca doar meltenii isi cumpara asa ceva, saracii care nu au vazut in viata lor o masina mai ok si ne pun viata in pericol, cand o sa vezi ca iti vine unul cu volan pe dreapta din contrasens pentru ca nu poate sa vada corect nu o sa mai faci recomandari de astea.
De fapt UE a si interzis inmatricularea cacaturilor cu volan pe partea gresita, doar ca Romania e o tara de cacao si nu stie sa aplice legi si nici nu are sange-n bocanci, daca nu vreau in tara mea nu au ce cauta astfel de masini ale gaylor de englezi. Eu le-as interzice total, vad ca numai taranoii au asa ceva in Romania, vad in judetele sarace ca sunt foarte multe in timp ce in judetele bogate nr acestora este mic, la mine in judet sunt mult mai putine decat in Vaslui de exemplu unde am vazut o multime (ca nu au marlanii nici 2000 de euro si dau 1000 de euro, la jumate punct ro vorba aia), Daca esti ca mgtow si locuiesti in Uk atunci inteleg rostul masinii cu volanul pe asa, in rest nu vad rostul tu sa conduci in Romania si sa iei o caruta cu volan gresit doar pentru ca nu ai bani tarane.
Unii va si complaceti in asta nu aveti ce manca dar vreti si voi masini, daca era o lege sa nu ai posibilitatea sa cumperi epavele ce le arunca strainii ci sa cumperi doar masini noi noute, astia cu volan pe dreapta nu conduceati decat bara de la autobuz, meltenilor.

| CosmaD a răspuns:

La 50 la oră dacă faci accident ajunge tabla până la șofer cu sărăcia asta de logan, dar daca mergi încet și cu Doamne Ajută nu pățești nimic, uită de de răspunsul anterior cu volanul pe dreapta, cu 2500 de euro îți poți lua un jeep mai vechi puțin, sau alegerea bombardierilor e46 happy. Și Nissan Celica arată frumos dar ăsta e deja dublu, oricum poți găsi oferte bune la 2500 de euro și chiar mașini frumoase.