| Mihai9010 a întrebat:

Intrebare pentru cei ce stiu....am cumparat o masina am facut contractul de vanzare-cumparare cu scoaterea de la fiscal,am facut autentificarea, am platit taxa de mediu, am fost la fisc am inregistrat-o plus taxa de prima inmatriculare si surprizaaa ca doar traim in Romania cei de la pipera mi-au spus ca nu pot sa imi dea numerele pana nu imi fac asigurare acum intrebarea e - este vreo perioada anume in care trebuie sa ma incadrez pentru a-mi face asigurarea ca momentan nu mai am resurse tinand cont ca autentificarea masini este valabila 60 zile si deja au trecut 30 de cand am facut autentificarea - astept raspunsurile voastre rog seriozitate va multumesc anticipat

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa te incadrezi in autentificare ca sa poti scoate asigurarea altfel platesti iar, daca nu te-ai gandit la cineva mai in varsta sa fie titularul asigurarii atunci la ce mai vrei masina? Nu vezi cate bete in roate baga astia mergi cu bicicleta linistit si iarna autobuzul nu pierzi multi bani si nici datorii doar masina e ca femeia te jegmaneste de bani

| Mihai9010 explică (pentru mgtow):

Masina este inscrisa pe numele tatalui me si el cand si-a inscris masina in 2001 nu erau atatea necunoscute, sistemul infect pe care ni se impune cu atata opulenta ma impinge sa stiu o lege astazi si maine sa fie altceva, si pana la urma daca imi iau masina imi iau ca asa vreau eu a fost o simpla nedumerire pentru ca e si prima masina si toata lumea spune diferite variante, eu banuiam ca o sa fiu legat de autentificare multam de raspuns numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

"si surprizaaa ca doar traim in Romania cei de la pipera mi-au spus ca nu pot sa imi dea numerele pana nu imi fac asigurare"

da nu da vina prietene pe sistem ca tu nu ai citit de ce acte ai nevoie. Inteleg ca birocratia e mare, dar RCA pe numele noului proprietar e una din conditiile de inmatriculare a masinii. La fel cum stiai ca trebuie sa o iei la finante, da platesti timbrul si sa faci autentificarea trebuia sa stii si de asigurare.

Oricum, in primul rand trebuie sa te incadrezi in autentificare, in al doilea rand daca pe certificatul de inmatriculare scrie ca masina e instrainata atunci ai 30 zile de la contractul de v-c

| Mihai9010 explică (pentru suntserios):

Bine ma prietene vin-o tu dupa 3 ani din strainatate si mai vorbim pe urma, si daca ai auzit s-au te-ai lovit de probleme gen nu da vina pe mine ca nu am citit actelewinkingoricum multam pentru raspuns

| suntserios a răspuns (pentru Mihai9010):

Faptul ca ai plecat prin tarile calde nu te absolva de necunoasterea unor proceduri. Trebuia sa te interesezi inainte sa faci un lucru, in special daca nu stiai cum merg lucrurile. Era mult in avantajul tau, te scuteai singurel de incurcaturi de genul asta

| OldSoul a răspuns:

Nu ai de ales, trebuie sa platesti asigurarea, eventual imprumuta banii de la cunostinte, nu cred ca vrei sa pierzi timpul cu rar-ul samd...

| Mihai9010 explică (pentru OldSoul):

S-a rezolvat, macar daca ar face la pipera ghisee cu tot ce trebuie sa platim si nu sa facem mii si mii de drumuri ar fi ok, te duci acum si maine pai sti mai trebuie aia.....salut

| NumaiIdioti a răspuns:

Nu e nicio surpriza, asigurarea e obligatorie pentru dosarul inmatricularii