| sk8terionutz a întrebat:

Vreau sa vând o mașină unui prieten dar mu am înmatriculat mașina pe numele meu din motivul asigurării scumpe (mașina avand asigurarea valabila încă câteva luni bune a rămas cu numerele inițiale, am făcut contract de vânzare cumpărare cu proprietarul, am plătit impozitul pe 2022 pe numele meu).
Acum vreau sa vand mașina mai departe și am înțeles ca trebuie doar sa adaug contractul dintre proprietar-mine pentru ca prietenul meu sa nu aibă probleme la înmatriculare după ce o sa închei un contract de v-c între mine-prieten. Este ok? Cum trebuie procedat corect? Este nevoie și de altceva?

Răspuns Câştigător
| ZON a răspuns:

Daca nu au trecut mai mult de 30 de zile de la cumpararea masinii de la primul contract este ok, daca au trecut acele 30 de zile va fi nevoie de certificatul fiscal de la fostul porprietar pentru a o vinde mai departe prietenului tau.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Cred că cel mai elegant e să te adresezi unui intermediar in tranzacții auto. Nu e scump și te scutește de o grămadă de drumuri