| alexuutzz a întrebat:

intrebarea mea este: daca am obtinut cadul tahograf in timp ce detineam categoria C si de curand am obtinut si categoria CE intrebarea mea este daca pot utiliza cardul tahograf si in autotractoarele de categora CE sau trebui sa-l schimb? multumesc

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Trebe schimbat pentru ca numarul de serie trebuie sa coincida cu ala de pe carnet altfel il retrage la un control si amenda e mare. Eu am patit exact problema asta si m-am ciondanit putin cu ARR dar am facut reclamatie la OPC a intarziat putin si s-a rezolvat pentru ca taxa e mare pentru un nou card si pentru o minune de numar de serie acum nu merita sa pierzi bani. Zile la opc (eu am trimis mail) ca nu stiai faza cu numarul de serie si sa te ajute pentru ca taxa e mare pentru renovare.

| alexuutzz explică (pentru mgtow):

Mersi,inseamna ca si atestatele trebuiesc schimbatesad asta ma costa cam 330 lei...mi-au spus cei de la ARR Dambovita ca doar trebui preschimbate fara sa sustin vre un examen sau vreo proba in prealabil...

| mgtow a răspuns (pentru alexuutzz):

Da dar fa reclamatie la opc sa vezi cum ti le schimba fara sa dai nimic.

| alexuutzz explică (pentru mgtow):

Ma poti indruma tu cum si ce sa fac?

| mgtow a răspuns (pentru alexuutzz):

Du-te la biroul opc din orasul tau daca stai la sat du-te in oras si spune exact ce ti-am zis mai inainte. Atat dupa aia ei iti vor zice cat ai de asteptat dupa aia imi zici ce au facut si daca s-a rezolvat.

| alexuutzz explică (pentru mgtow):

Pai sunt de la tara, dar cu emailul cum se procedeaza?

| alexuutzz explică (pentru mgtow):

Da-mi te rog daca vrei un mod de a lasa o plangere la opc prin email ce trebui sa scriu ca nu prea am ideesad

| mgtow a răspuns (pentru alexuutzz):

Din ce oras esti (care e aproape de satul tau ala iti corespunde)
http://www.apc-romania.ro/sesizari

| alexuutzz explică (pentru mgtow):

Sunt din dambovita am gasit adresa si am lasat email, acum ce trebui sa astept confirmarea lor pe email sau ce?tongue

| mgtow a răspuns (pentru alexuutzz):

Da

| alexuutzz explică (pentru mgtow):

Buna ziua, am obtiunt de curand categoria CE (adica camion+remorca) problema este ca in urma obtinerii categoriei atestatele (categoria C) ce le aveam deja mi-au fost declarate nule deoarece nu corespund seriilor noului permis auto, nu trebui sa dau examen pentru a le schimba ci doar sa platesc din nou toate taxele ceea ce nu mi se pare normal deoarece eu le-am platit odata in luna iunie. Un coleg mi-a spus ca daca fac reclamatie acstea pot fi schimbate gratuit (cum a facut si el dealtfel) si doar trebui sa astept indrumarea dumneavoastra pentru a afla cum sa procedez.multumesc mult Asta am scris lor...ei ce or sa faca acum o sa ma cheme la ei sau sa ma trimeata direct la arr?

| mgtow a răspuns (pentru alexuutzz):

Ei investigheaza ARR din localitatea ta si iau legatura la Bucuresti ARR sa iti faca treaba bine, cand am primit cardul tahograf in conditii fara sa mai platesc peste 50€ zicea unu a ajuns cardul domnului pentru ca a facut reclamatie la opc si am zis na jerpelitilor nu va puneti cu mine. Faza e ca cei din Brasov isi fac treaba bine cu consumatorii care fac plangeri. Apoi a ajuns un e-mail cu hartia si stampila ca au rezolvat cazul.

| alexuutzz explică (pentru mgtow):

Bun mersi deci acum sa am contactezelaughing