| Raul191297 a întrebat:

Salut TPU, locuiesc in Germania si am luat 2 blitzuri in 1 luna cu 26km peste(primul in localitate pe limita de 50 iau al doilea in afara localitati pe limita de 80). Care sunt consecinele avand in vedere ca mai am 4 puncte luate.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Noi suntem in Romania. Vezi ce ai sa primesti la briefkasten.

| Violleta2022 a răspuns:

Amenda si daca nu platesti amenda, faci puscarie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din cate stiu, punctele se acorda in fiecare tara separat, iar suspendarea permisului se face la numarul de puncte prevazut de legea tarii respective.
La doua radare, nu cred ca e vreo problema. Incearca sa le platesti online.
Sau citeste legislatia germana. S-ar putea sa o gasesti tradusa, pe site-ul ambasadei romane in Germania.
https://berlin.mae.ro/