| Cybe3r a întrebat:

Salutare! Aseară am primit o amendă de 280 ron de la politia locală pentru ca avem luminile de drum și proiectoarele de ceata aprinse în timp ce staționam sa coboare o persoană din mașină. Este legal ceea ce a făcut polițistul? E ok sa fac contestație sau nu.

Răspuns Câştigător
| Alexuţ02 a răspuns:

Ghinion mare, e acoperit de regulament, a vrut sa ti faca rau... sa zic asa, unii dau amenzi sa si faca "norma", sunt N soferi care merg asa si nu patesc nimic, nu ai ce sa faci din pacate, plateste o la jumate si aia e, nu e o suma mare, dar nici una de aruncat pe geam... acum ce sa faci

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal.
Du-te sa platesti amenda in maximum 15 zile si vei plati numai jumatate din minimul amenzii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In sfarsit aud si ei ca politia da amenezi pentru amețiți care folosesc aiurea luminile de ceata.

Pe ce motiv vrei sa faci contestatie? Ca e clar ca nubai folosit legal luminile.

| Sophieka a răspuns:

Poti face contestatie... Dar nu vad rezolvare.

Nu ai voie sa folosesti luminile pentru ceata decat atunci cand chiar ai ceata si nu ai posibilitatea de a vedea, fara a deranja ceilalti participanti la trafic cu farurile tale.

E vara, si tu foloseai farurile de ceata... Cum vine asta? Ii orbesti efectiv pe cei care vin din sens opus.

Mergi sa platesti, probabil vei platii jumate de amenda daca o platesti repede.

| Cybe3r explică (pentru Sophieka):

Era ceață dar nu densă dar exista am și martor. Stau în zona unui râu și se afla și într-o zonă în care deal și în stânga și în dreapta și seara și dimineața e mereu ceață.

| Sophieka a răspuns (pentru Cybe3r):

Cand folosesti ceata sau faza lunga si vine cineva din sens opus...trebuie obligatoriu sa schimbi in faza scurta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai aprins luminile de drum si alea de ceață cand nu conduceai nu era nici ceață asteptai sa coboare cineva din scara blocului, numai tîmpenii faci iar acum te plîngi ca te a amendat politia, bine ti a facut ca va credeti jmecheri si face ti ce va taie capul.

| Cybe3r explică (pentru anonim_4396):

Era ceață dar nu densă stau în zona unui râu și se adună ceata spre noapte și dimineața.

| Gligore2000 a răspuns:

Au procedat corect.

| Cybe3r explică (pentru Gligore2000):

Era ceață dar nu densă