| FizZAleX a întrebat:

ma bate gandu sa imi iau un BMW 520 model vechi 2002 si nu stiu ce sa aleg intre benzina sau diesel. Stiu ca majoritatea masinilor din anul acela au undeva la 200000+ km si majoritatea il dau la 130-150. Am auzit ca diesel-ul la motoarele vechi e praf.

Si vreau sa mai stiu cam cat costa inmatricularea? taxele... tot

4 răspunsuri:
| Celcareajuta a răspuns:

Dieselurile sunt foarte alergate happy cine il da la 130-150 il da de la 300-400. Avantaj la diesel e consumul, care la benzina e rupere happy Imi place cum arata modelul din 2002. Personal as alege diesel, acu eu as vrea si automata daca o luam asa laughing

| FizZAleX explică (pentru Celcareajuta):

Nu stiu ce sa zic de motoarele vechi diesel... si sincer nu ma uit la consum nu ca as fi miliardar dar atat timp cat iti iei un bmw cu motor mare nu cred ca te mai uiti la consum

| Celcareajuta a răspuns (pentru FizZAleX):

In opinia mea, motor mare la care e urat sa zici ca iti ia mult e ala care sare de 3000cmc, pana acolo sunt mici si medii. Daca tie iti convine sa dai 60 de lei pe 100km bravo, dar eu ma bucur daca pot merge cu aceeasi suma 200km. Tu zici ca nu te uiti la consum, dar daca dai 4-5 mii pe masina, faci 20. 000km pe an - dai 2, 500 de euro numai la combustibil. (si am calculat la un consum de 10L/100...pe care in orase aglomerate nu prea il vezi des)

| FizZAleX explică (pentru Celcareajuta):

Da stiu ca nu e un motor mare... aceasta masina mi-o iau mai mult pentru,, distractie" sa zicem asa... masina de zi cu zi e un hyundai accent 1.5 diesel care are un consum in oras de 5.5. asta mi-o iau cum a zis mai sus pentru plimbari. Deci ce sfaturi imi dati sa imi iau diesel sau benzina ma refer la acest model de masina.