| NLS a întrebat:

Salut.
Detin un Opel Astra K, diesel, automat,
ce din 2019 de cand il am a functionat impecabil, l-am luat la 117. 000km.
Locuiesc in Germania, si nu am facut mai mult de 10000-11.000 /an cu el.

De vreo 2-3 luni, uneori, in treptele inferioare de viteza (I si II probabil) masina scoate niste zgomote mai urate, face aproape ca un tractor.
De cum accelerez si trec intr-o treapta superioara, zgomotele acelea urate dispar, si se aude doar nervozitatea obisnuita a unui motor turat.

Am dus-o la service aici in oras, mai exact a dus-o fratele meu cat timp am fost in concediu, au dat aia 3 ture cu ea, nimic, au zis ca totul e perfect.

Sambata seara am facut un drum de 33+33 km cu ea, nu s-a auzit nimic.
Astazi am dat o tura cu ea, "baraie" din nou.

A patit cineva ceva asemanator?

Uleiul + filtrele au fost schimbate in urma cu un an, dar nu si filtrul de particule.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Bine te-am regasit NLS!
nu te pot ajuta cu partea mecanica sa iti zic cu certitudine daca exista o problema reala la tine sub capota!
dar observ urmatoarele lucruri:
- si mecanicii nemti (nu toti) de la serviceurile multimarca sunt la fel de 'priceputi' ca ai nostri!
- tu faci acelasi numar de km ca si noi romanii in generalwinking
daca vrei o gluma, ti-am pastrat trasaturile romanesti
stii la fel de bine ca mine ca exista masini diesel "da" Germania care fac 100k km/an (unele!), la oamenii aia masina a fost in miscare non-stop se pare...acele masini de "fite" pe care le cumpara apoi cocalarii aici in RO si se mandresc cu limuzina lor de 4 ani vechime la 40k euro SH care are 400k kmwinking

Cat despre aparenta problema, as cere si sfatul unor alti mecanici de acolo, dar mai avizati
daca am deranjat sa ma scuzi!

| DonMoldo a răspuns:

Ca un vajait? Vezi sa nu fie rulmentii din cutie. Daca o scoti din viteza se mai aude ceva?

| NLS explică (pentru DonMoldo):

Nu e un vajait, zgomotul e asemanator cu al motoarelor in 2 timpi, sau al unor tractoare mici.
Se aude doar in timpul mersului, cand accelerez usor, si e in treptele inferioare.

| DonMoldo a răspuns (pentru NLS):

Da un search pe forum ca sunt mai multe topic-uri pe tema asta ca pe TPU nu gasesti. Eu nu sunt mecanic dar mai stiu si cate ceva. Ideal ar fi sa pleci in proba de drum cu mecanicul ca sa stie de unde incepe sa caute problema