| Anonimu161997 a întrebat:

pentru a-mi pune becuri auto cu halogen imi trebuie ceva de la politie sau ceva la mana se "ia politia de mine " laughing?

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Absolut nimic. Chiar le recomand în locul celor clasice.

| Anonimu161997 explică (pentru 0rlando):

Da sunt foarte bune. Dar ai avea idee cat m-ar costa?

| 0rlando a răspuns (pentru Anonimu161997):

Halogenul costă cam cât becurile clasice.
Dar dacă confunzi Halogen cu Xenon, asta e altă treabă.
Pentru xenon, nu se schimbă pur și simplu doar becurile, se schimbă toată instalația de iluminat și neapărat trebuie să fie cu lupă, altfel se împrăștie lumina aiurea și o să ai probleme cu poliția.
În funcție de model, costă între 150 și 500 de lei un kit xenon, fără instalare.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru 0rlando):

Halogen, bec clasic nu-i tot aia?

| 0rlando a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Nu. Becurile clasice, sunt acelea sferice cu filament de wolfram, cum sunt cele pentru casă, care sunt mai puțin eficiente. Se încălzesc mai tare și produc o lumină gălbuie mai slabă.
Cele cu halogen, au filament din tungsten din câte știu și conțin gaze halogene (brom, iod etc.) sunt alungite și emit o lumină mai albă și mai puternică decât cele clasice. Ambele sunt incandescente.
Becurile cu xenon, nu au filament. Au două tije metalice, care nu se ating și la trecerea curentului de înaltă tensiune, se formează un arc electric, care mai apoi este amplificat de către xenon și așa se produce o lumină albă foarte puternică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai vrut sa zici xenoane ca halogene aveau chiar si Daciile.
Si se poate lua politia de tine.

| Koss01 a răspuns:

La halogen nu se ia nimeni de tine la xenon se ia daca masina nu e prevazuta cu xenon