| anonim_4396 a întrebat:

Peste cateva luni fac 18 ani. Am la dispozitie 80.000 de euro sa-mi cumpar o masina. Eu m-am gandit la un Jaguar F-Type cabrio. Eu am vrut sa cumpar una noua, dar nu stiu daca merita sa iau masina aia, avand in vedere ca e prima mea masina, sau sa iau alta masina second hand / noua, la un pret mai mic? Ati putea sa-mi mai dati niste idei de masini?

15 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.tpu.ro/......abil-pana/
Pai asa repede ai ajuns la 18 ani? mai ceva ca HARAP... din poveste?
Mai minte omul, dar asa?
Puteai sa postezi intrebarea la Trivia si cu siguranta raspunsurile erau pe masura.
O zi buna!

| Fatamuntilor a răspuns:

La cei doar 14 anisori eu zic sa mai astepti vreo 4 ani
Pana atunci vezi ca sunt reviste cu machetele inor masini, pentu pasiunea ta, normala la un baiat
Cand vei impliniri varsta necesara ( vei invata sa conduci), poti incepe cu ceva mai ieftin.
Masinile ROMANESTI ce o fi avand? Am auzit ca Loganurile sunt destul de bune.

| Felys a răspuns:

Pe 26 feb spuneai ca ai 14 ani, tu cresti intr-o luna cat altii intr-un an, mai ce Praslea esti tu, oricum sa iti raspund si la intrebarea de aici, cine are 80 mii euro cu siguranta nu intreaba pe TPU pe ce sa-i arunce, asa ca mai lasa cioacele

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Felys):

Tre sa ai probleme serioase la mansarda sa dai 80.000 euro pe o masina. 80.000 de euro pe un fier dai doar cand esti multimilionar in euro. La banii astia (80 de mii de batrane) mai pui 10.000, iti iei 3 garsoniere si traiesti tot restul vietii tale din chirie.

| Felys a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

E copil, inca viseaza, trebuie sa il intelegem, visele sunt gratis

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Felys):

Motiv pentru care i-am recomandat o masinuta de pompieri de jucarie. Mi s-a parut mai adecvata varstei.

| ombladon a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pai eu as da 80 000 de euro pe o masina, asta doar in cazul in care as avea bani in prostie, dar as da, chiar daca masina visurilor mele costa "doar" 50 000 de euro...laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ia-ti un camion de pompieri de plastic si nu mai visa cai verzi pe pereti.

| LTAA a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......abil-pana/
Gasesti in magazin machete... cate vrei.
Daca vrei neparat recomandare serioasa, i-ati Matiz, macar nu intri in primul pom baftaaaa. =))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cati ani ai pana la urma?
http://www.tpu.ro/go-to-answer/10753914/

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Pana inveti sa conduci bine, si ai suficienta experienta la volan, ia-ti o masina simpla, ieftina si slaba.

| Dolyta a răspuns:

Mai, el poate vorbeste despre vreun joc cu masini, are multi bani si nu stie ce masina sa-si ia.
sau cineva i-a folosit contul de TPU ca sa posteze o intrebare. eu zic sa-mi dai adresa ta si te ajut eu cu alegerea masinii laughing))))))

| paulpaul25 a răspuns:

Pot sa pun pariu ca nu faci 18 ani in cateva luni si mai ales ca nu ai 80.000 de euro pentru o masina.
Probabil nici nu ai habar ce inseamna sa ai 80.000 de euro sau cel putin ce inseamna banii astia...
Apoi la cum pui problema, clar nu sti nimic despre masini iar experienta ta in acest domeniu se rezuma la 2-3 curse la NFS. Nici un parinte normal la cap nu ar permite odraslei sale sa-si cumpere ca prima masina un F-Type, masina de peste 300 de cai putere. Pe langa faptul ca masina e mult prea puternica si mult prea greu de tinut in frau de mintea tanara, naiva si lipsa de experienta la volanul masinilor, nu vad de ce ai avea nevoie de masina asta. Probabil o sa vi cu ea cel putin zgariata in primele 2-3 zile de condus si sincer ar fi pacat. Apoi 80.000 de euro nu cred ca iti sunt suficienti pentru un Jaguar F-Type nou. Nu o sa iti mai spun de taxe, piese de schimb, intretinere si combustibil pentru ca daca iti permiti masina asta, nu o sa te intereseze aceste aspecte.
Am vazut ca cineva mai jos ti-a recomandat sa-ti iei un M6. E clar ca e un copil care nu stie nimic despre masini, a vazut si el un wallpaper cu masina si acum e expert... Daca e adevarat, daca faci 18 ani si dispui de banii astia, cel mai bine ar fi sa-ti cumperi o masina de pana in 10.000 de euro, o masina second-hand, ca de exemplu un bmw seria 5 sau seria 3, iar restul de bani sa-i pastrezi pentru facultate. Te duci la o facultate de prestigiu, iar in 5-6 ani iti iei Rolls-Royce. Ce zici, cum iti suna?

| Starla14 a răspuns:

Man, mai ai de asteptat de la 14 la 18, si in tara asta ce masina de 800000 de euro vrei ma, ca aici sunt gropi oriunde ai merge. De bani aia iti cumperi cum zice si tipu ala 4 garsoniere de 200000 mii bucata, si nu mai lucrezi cat traiesti.

| BmX21 a răspuns:

Eu ti-as sugera sa-ti iei un BMW M6 si dai fetele pe spate mai pui un spoiler si o culoare mai aprinsa si te-ai scos.
Sau poti sa-ti iei o masina classica ca sa-ti oftici prietenii sau merge si un motor ca nu costa atat de mult.
Poti sa-ti iei ce vrei sunt bani tai..gusturile tale... sper sa-ti iei ceva frumos bafta!