| Minge707 a întrebat:

Peste putin timp fac 15 ani si mi-as dori ca la 16 ani sa dau examenul pentru motor ( A1 ). Si vreau sa imi explicati treaba asta cu motoarele de 2 timpi si 4 timpi ca am auzit ca e mai bine sa achizitionez unul de 4 timpi. Si stiu ca ma voie doar motor de maxim 125 pana am sa fiu major, dar vreau sa imi explicati chestia asta cu timpurile.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un motor are 4 timpi:
- admisia;
- compresia;
- arderea si destinderea(detenta);
- Evacuarea.
La motoarele in 2 timpi se intampla combinat cate 2 timpi:
- admisia si compresia;
- aprinderea, destinderea (detenta) si evacuarea.
Toate astea se fac la o rotire de arbore cotit.
Si, la motoare, alergat, etc sunt "timpi". "Timpurile" sunt atunci cand vorbesti de vremi, perioade istorice.