| LucianR a întrebat:

sunt incepator si vreau sa imi cumpar un motor maxim 125, insa numai si numai in 4 timpi! Spuneti-mi si mie, am sanse sa gasesc motor de 125 in 4 timpi?

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Nu cred ca ai inteles bine!
La cele in 2 timpi ai mai putine piese, deci intretinerea este mai ieftina!
Consumul este mai mare, dar si putearea este mai mare fata de un motor de aceeasi cilindree...
Un dezavantaj ar fi uleiul care trebuie pus in benzina si zgomotul mai mare fata ce dele in 4 timpi...

11 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Ce anume te deranjeaza la motoarele in 2 timpi?

| LucianR explică (pentru ombladon):

Din cate am auzit e cam scumpa intretinerea.

| LucianR explică (pentru ombladon):

Nu ma deranjeaza consumul, zgomotul sau amestecul de ulei.Eu am auzit ca consumabilele ar trebui schimbate foarte des. Piston, segmenti etc.(P.S. nu prea ma pricep la motoare) si intretinerea ar costa cam la 150-200 de euro pe luna.

| LucianR explică (pentru ombladon):

Cel putin asa am auzitbig grin

| ombladon a răspuns (pentru LucianR):

Asta e o gluma nu? cum 200E pe luna?laughingAdica scimbi motorul cu tot sau cum?

| LucianR explică (pentru ombladon):

laughing mie asa mi-a spus un cumnat...ti-am spus eu nu-s prea invatat in ale motocicletelor.Ai putea sa imi spui cam cat ar fi intretinerea pe luna? cum spuneam pistonul schimbat f des etc...

| ombladon a răspuns (pentru LucianR):

Nu stiu cat costa intretinerea, oricum nu are cum sa se strice ceva in fiecare luna...

| HoTSaucE a răspuns (pentru LucianR):

Cumnatul tau nu stie ce vorbeste.Intr-adevar motoarele in 2 timpi se uzeaza mai repede decat cele in 4 timpi deoarece dezvolta turatii mai mari, insa nu ajunge intretinerea cum a spus el.Un prieten are Aprilia rs 125 si o are de 3 ani, nu a facut decat sa ii schimbe o bujie.Aici vorbim de motociclete de strada. Daca sari la alta categorie, de exemplu cross, acolo piesele trebuie schimbate la fiecare sezon.In concluzie, motoarele in 2 timpi ar fi Aprilia rs125, Cagiva mito 125 si nu prea imi vin in minte altele momentan, ating cam 160-180km/h.In 4 timpi ai putea opta pentru Yamaha yzf125 sau Honda cbr125, care ajung pe la 130-140km/h.
Sper ca te-am ajutat!

| LucianR explică (pentru HoTSaucE):

Dar am auzit ca trebuie sa iti schimbi pistonul si alte consumabile la nu stiu cate ore de functionare.Doar la cross sau si la motoarele de strada?

| HoTSaucE a răspuns (pentru LucianR):

Pai nu este o regula ca trebuie sa schimbi setul motorului la un anumit interval de timp.Cand crapa atunci il schimbi si gata. Vorbeam de motocross ca se uzeaza mai repede deoarece cei ce au asa ceva sar cu ele si le tureaza in mod repetat.
Deci in concluzie un motor de cross se uzeaza mai repede decat unul sport/de strada.

| ombladon a răspuns (pentru LucianR):

Nu cred ca ai inteles bine!
La cele in 2 timpi ai mai putine piese, deci intretinerea este mai ieftina!
Consumul este mai mare, dar si putearea este mai mare fata de un motor de aceeasi cilindree...
Un dezavantaj ar fi uleiul care trebuie pus in benzina si zgomotul mai mare fata ce dele in 4 timpi...