| anonim57clx a întrebat:

pot sa conduc un scuter de 49cmc la varsta de 15 ani?

9 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu! Legal poti numai de la 16 ani cu atestat de legislatie rutiera valabil! Consulta articolul 34 din codul rutier si te vei convinge!

| sNukki a răspuns:

Teoretic nu poti. Iti trebuie sa ai varsta minima de 16 ani si atestat.

Dar practic poti, nu te oprim noi. Te opreste politiahee hee

| KenJi a răspuns:

Nu, trebuie sa ai minim 16 ani happy Si oricum de la anul se va impune o lege conform careia ne va trebuii un atestat pentru orice fel de vehihul indiferent de motor

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

SECTIUNEA 3. Reguli pentru alti participanti la trafic
Art. 64.

Pentru a conduce un moped pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa aiba varsta de cel putin 16 ani.
Pentru a conduce o bicicleta pe drumurile publice, conducatorul acesteia trebuie sa aiba varsta de cel putin 14 ani.
Bicicletele si mopedele care circula pe drumurile publice trebuie sa fie echipate cu mijloace de iluminare si dispozitive reflectorizant-fluorescente. Este interzisa circulatia acestora pe timp de noapte fara aceste mijloace si dispozitive in stare de functionare.

| MihaiN1 a răspuns:

NU! Un scuter de 49 il poti conduce doar de la 16 cu legistlatie cu casca cu tot.

| anonim57clx explică:

Dar daca port casca si am acte

| nataliaduchess a răspuns:

Sigur de ce nu?

| UiteeeeVezi a răspuns:

Da poti !

| BekaLOVE_4250 a răspuns:

Da, de ce nu?