| Nastiiiiii a întrebat:

Recent am cumparat un autovehicul si nu am cumparat o de la proprietarul din acte ci de la un alt om am primit toate actele la ea inclusiv fiscalul care era pe numele omului de la care am cumparat o. De ce acte mai am nevoie ca sa ii fac toate actele pe numele meu si sa ii scot alte numere? MASINA ESTE INSCRISA PE ROMANIA.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Contract v-c intre tine si cel din acte, copie c.i. al celui din acte.
Cam atat de la el.
Se mai face si fisa de inmatriculare cu vize de la primaria lui si a ta, dar s-ar putea sa iti accepte si fara viza lui, daca ai certificatul fiscal.
Mie, totusi, mi-au spus doamnele de la primaria mea, sa vin intotdeauna cu fisa vizata de primaria vanzatorului.

| Nastiiiiii explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Problema este ca eu nu am cumparat o de la proprietarul din acte ci de la alt om si aceasta mi-a dat fiscalul

| MihaiNicu23 a răspuns:

Trecerea pe nume a autovehicului
Acest proces din demersul de inmatriculare auto se realizează la Fisc (ANAF) sau la Primărie (în funcţie de localitate).

Dacă stai într-o comună va trebui să mergi la primărie, dacă stai într-un oraş mai mare procesul se realizează la unul din ghişeele Finanţelor Publice.

Actele necesare pentru acestă activitate sunt:

Contract de vânzare – cumpărare / factură/ chitanţă vamală (copie + traducere legalizată ) – după caz;
Certificat de atestare fiscală – în cazul în care maşina a fost cumpărată printr-un intermediar. Certificatul de atestare fiscală trebuie să fie obţinut de acesta pe numele lui.
Cartea de identitate a autoturismului (primită de la RAR);
Fişa de înmatriculare – AICI ai un model;
Declaraţie tip – o primeşti la ghişeu.
Carte de Identitate.
Taxa pe care trebui să o plăteşti este de aproximatvi 60 de lei. S-ar putea să difere de la un judeţ la altul.
Actele necesare pentru a înainte o cerere de calcul a taxei de mediu sunt:

2 cereri tip obţinute de la ghişeu;
copia actului de identitate;
copie carte de identitate autovehicul (C.I.V.);
copie document de inmatriculare străin, din care să rezulte data primei înmatriculari în străinătate şi traducerea acestora în limba română;
Copie documente achiziţie (factură, contract de vânzare-cumpărare) si traducerea în limba română. În cazul în care ai cumpărat maşină de la un intermediar îţi trebuie ambele contracte: Între el şi primul proprietar şi între tine şi intermediar.
Timbru fiscal de la poştă – 2 lei.
Cerere o vei primi în 2-3 zile lucrătoare iar după va trebui să mergi la trezorerie să plăteşti taxa de mediu. Cu greu dar trebuie?

Ultimul Pas! Contactul cu poliţia!
Înainte de a-ţi pregăti toate actele şi să mergi la poliţie trebuie să-ţi faci o asigurare pe minim 6 luni.

Datorită noii legi a asigurărilor, costul asigurării este destul de mare pentru un tânar şi relativ mic pentru un om de peste 30 de ani. Asigurare nu se mai face doar pe maşină ci şi pe şofer. Cu cât eşti mai tânar şi mai ne-experimentat vei plăti mai mult.
Pentru asta ţi-am sugerat încă de la început să-ţi înmatriculezi maşina pe numele unui părinte.

URMEAZA REALIZAREA DOSARULUI DE INMATRICULARE AUTO CARE TREBUIE SA CUPRINDA URMATOARELE ACTE:
Cererea tip – o primeşti la ghişeu;
Cartea de identitate a autovehiculului (primită la RAR) + copie xerox;
Fişa de înmatriculare, cu viza agenţiei fiscale (primită de la primărie sau de la Finanţele Publice)
Actul de proprietate (contractul de vânzare-cumpărare) + copie xerox;
Documentele de înmatriculare străine şi traduceri legalizate ale acestora;
Plăcile cu nr. de înmatriculare străin (în cazul în care le ai) sau o Declaraţie pe propria răspundere că maşina a venit în ţară pe platformă);
Certificatul de autenticitate – R.A.R (cu excepţia vehiculelor noi) (primit la RAR);
Inspecţia tehnică periodică (primit la RAR sau de unde s-a făcut ITP-ul)
Copie după poliţa de asigurare obligatorie;
Copie sau Original Certificat de atestare fiscală folosit şi la trecerea pe nume a autovehicului;
Taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule achitată la Administraţia Finanţelor Publice (chitanţa şi toate actele primite de la ANAF care atestă plata taxei de mediu) + 2 copii xerox a chitanţei;
Taxa de înmatriculare auto (chitanţa pe care o primeşti de la Primărie sau de la Finanţele Publice atunci când maşina este trecută pe nume);
Contravaloare certificat de înmatriculare – plata se realizează la CEC şi este de aproximativ 30 de lei;
Actul de identitate al proprietarului sau certificatul de înregistrare al firmei, după caz + copie xerox;
Dacă vrei numere preferenţiale, va trebui să plăteşti 80 de lei şi să-i spui persoanei de la ghişeu numărul preferat. Recomandat este să mergi la poliţie cu mai multe idei deoarece multe numere sunt luate şi nu vei avea timp să te gândeşti la altele în timp ce vorbeşti cu domnul de la ghişeu.

După ce este acceptat dosarul, în maxim 1 zi vei primi plăcuţele şi o dovadă că poţi circula cu maşina până vei primi talonul.