| Strepix a întrebat:

Ce masina recomandați in jurul sumei de 3000e? M-am gândit la un Golf 5 sau un Ford Focus/Mondeo din 2008/2009 ori o Skoda Superb de prin 2007. Ce ziceți?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu merita masina la banii aia.

| Strepix explică (pentru mgtow):

Mă lași? Ăsta este bugetul meu. Sunt români care-și iau si la 500E. Am cumparat acum 7 ani o masina pe care am dat 3000 si n am avut probleme mari cu ea, recent am dat-o cu 1200 si inca era o masina bună, imi făceam treaba cu ea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fordul e cea mai desteapta alegere, pentru ca Skoda si VW nu au motoare ok pe generatia aia. 1.9 TDI e un tractor vechi si anemic, 2.0 TDI e o pocnitoare de unica folosinta, TSI/TFSI la fel, nu te tine prea mult.
Mondeo 2.0 TDCI ar fi ceva fiabil si comod, iar daca vrei mai sportiv, Vectra C 1.9 CDTI 150cp e o alegere foarte buna.
Decat sa dai banii pe TDI sau TFSI, mai bine iei ceva premium, cum ar fi un C180, o Alfa 156 sau un BMW e39 ori e46. Pentru ca sunt masini care merita intretinerea mai piperata.
VW ori Skoda sunt masini foarte departe de premium, care sug bani aiurea.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. In bugetul, pe partea diesel, cam orice cu motorul 1.9 tdi si dupa 2005 e ok (stiu ca poti sa iti iei A4 mai vechi dar mai bine nu), sau un Astra H 1. 7cdti 80cp. Pe Focus as lua doar 1.6 TDCI de 90 cai fiindca e singuru cat de cat reusit, cel de 110 are probleme grave din cauza la DPF. Daca vrei benzina atunci Renault Megane 2 mi se pare cea mai ok(1.6 MPI). Bafta

| InteractiV a răspuns:

Cu 3000e iti iei si un audi la mana a doua cat de cat bunicel fata de Golf sau skoda. Skoda cel putin sunt praf, daca nu vrei sa incerci cu Audi, mai bine ramai la Ford Mondeo. Mult noroc.

| suntserios a răspuns (pentru InteractiV):

Si de ce ar fi Skoda praf? E una dintre cele mai corecte masini si la urma urmei e o copie a golf ului... ca sunt fix din acelasi grup.