| Dibullets a întrebat:

sa aprobat legea auto ca poti sa iei permisu la 16 ani? Cica a dat la televizor este adevarat?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poti sa iei, pentru categoriile AM, A1 si B1 si vei putea conduce scutere si masini care se incadreaza la categoria B1 gen Microcar sau Aixam.

Daca te refer la categoria B nici nu a fost vorba de o asemenea lege. A fost o propunere din partea unui deputat care nici macar nu a fost luata in serios

| OnuOnulică a răspuns:

Da, este adevărat. Poți lua permisul de la 16 ani dar întâi trebuie să se aprobe legea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce s-a dat la televizor, a fost ca se aspreste (din nou) codul rutier.
Nu stiu de unde intelegeti voi, copilasi, ca veti lua permisul mai repede.
De la 14 ani aveti voie cu bicicleta "doar cu buletinul", de la 16 ani puteti dobandi categoriile AM, A1 si B1.
Pentru 16 ani, sunt suficiente.
In Romania se adopta in general legi din UE. Personal, n-am auzit de vreun stat european, in care sa se poata conduce de la 16 ani, altceva decat vehicule lente, incadrate in subcategorii.
Modelul pe care il visati voi este din SUA, iar acolo este cu totul alta viata decat aici: strazi largi, cutii automate, mai multe cai de control din partea politiei. Noi nu prea avem nici un motiv sa adoptam un asemenea model, tara noastra avand o infrastructura slaba, burdusita de un trafic greu, si agresiv, din care rezulta foarte multe accidente.

| cristintza94 a răspuns:

Numai pentru categoria AM, A1 atat