| unsimplubaiat123 a întrebat:

Salut, TPU! Stiti cumva daca ATV-urile de la Yamaha destinate sporturilor (YFM700R, YFZ450R) pot fi inmatriculate? Daca da, ce categorie este necesara pentru a il conduce pe drumurile publice?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La banii ăia, iei mașină serioasă, nu jucărie să mergi pe lângă drum

https://www.motomus.ro/atv/yamaha-yfm700r-se.html

| relian a răspuns:

Alea nu se inscriu pe drumurile publice.Ai vazut undeva atv-uri pe sosele? Eu nu am vazut nici in america.Se pot inscrie doara in cazuri speciale,asta din ce am inteles.
Adica esti la tara,ai nu stiu cate hectare de teren, unele sunt de o parte si alta a unei sosele, in cazul ala spui ca folosesti masinaria asta pentru terenul tau si trebuie sa iesi si pe sosea o stiu si eu ce portiune de sosea, sa treci pe partea ailanta a terenului, pentru ca folosesti ala in scop stiu si eu de care.
Dar ce zic eu este in America, in RO banui ca nici pomeneala de asa ceva.
Cel mai indicat este sa consulti ce spune legile din RO ce zice regulamentele care is pe acolo.