| FleshUl a întrebat:

Stiti de unde pot cumpara faruri angel eyes cu diferite culori (in principiu caut pentru 2 masini:Opel Vectra B 2001 si Skoda Superb 2008)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Desi legea spune ceva de genul "orice modificare trebuie omologata", nu te intreaba nimeni ce si cand ai schimbat la masina, atat timp cat folosesti piese omologata.
Daca s-ar respecta legea ad litteram, ar insemna sa ne prezentam la RAR de fiecare data cand inlocuim o piesa originala cu una inlocuitoare (aftermarket). Am avea cartile de identitate cu 10 pagini, unde ar scrie tot: arcuri neoriginale, discuri neoriginale, placute, evacuare neoriginala, bara fata-spate model sport, etc.
In magazine nu se vand decat piese omologate. Din cate stiu eu, producatorii de piese nu au voie sa faca piese pentru un anumit model de masina, decat cu acordul marcii respective. Si bineinteles, pentru acordul lor, vor face toate protocoalele pentru a omologa piesele la autoritatile responsabile.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si, ce vrei sa faci cu ele? Cum crezi ca treci de RAR cu asa ceva?

| FleshUl explică (pentru ardnaxur1961):

Pai avand in vedere ca i se potrivesc modelului, din cate stiu, trebuie sa fie la fel cum e deja in carte (halogen, xenon sau cv de genul) + ca culoarea o folosesc decat de forma, cand merg cu ea folosesc culoarea pe care o are orice far! In orice caz, poti sa ma ajuti cu un site, ceva?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Daca va cumpara faruri omologate, trece de RAR linistit.
Eu am faruri cu angel eyes pe Vectra A, am trecut itp-ul, am fost oprit si de RAR, si nu am avut probleme.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Https://anunturi-auto.4tuning.ro/......39263.html
Poti cauta si pe olx.ro, second hand.
Se gasesc si pentru Superb, chiar mai usor. Foloseste google.

| FleshUl explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar daca vreau doar sa le inlocuiesc, trebuie sa mai trec inca odata RAR-ul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru FleshUl):

Nu.
Desi legea spune ceva de genul "orice modificare trebuie omologata", nu te intreaba nimeni ce si cand ai schimbat la masina, atat timp cat folosesti piese omologata.
Daca s-ar respecta legea ad litteram, ar insemna sa ne prezentam la RAR de fiecare data cand inlocuim o piesa originala cu una inlocuitoare (aftermarket). Am avea cartile de identitate cu 10 pagini, unde ar scrie tot: arcuri neoriginale, discuri neoriginale, placute, evacuare neoriginala, bara fata-spate model sport, etc.
In magazine nu se vand decat piese omologate. Din cate stiu eu, producatorii de piese nu au voie sa faca piese pentru un anumit model de masina, decat cu acordul marcii respective. Si bineinteles, pentru acordul lor, vor face toate protocoalele pentru a omologa piesele la autoritatile responsabile.