| TheHeineken a întrebat:

stiu ca e ilegal sa ai la masina jenti de alte dimensiuni decat cele din talon.straight face dar poti sa faci sa fie legale?

Răspuns Câştigător
| myrko a răspuns:

Hmmm daca ar fi asa usor! In general, daca vrei sa omologhezi anumite componente la o masina, care nu au echipat din fabrica masina sau modelul respectiv, costa foarte, foarte mult. Ex: daca vrei sa omologhezi niste anvelope pe masina ta, care nu s-au pus niciodata pe acel model, trebuie sa echipezi auto cu acele anvelope, se lasa masina la RAR cateva zile, se fac teste de incercari cu ea ( franare, stabilitate, zgomot, putere, etc.etc.), teste care se fac la limita si care, de obicei, nu convin clientului, iar ca, costuri se ridica undeva la 10 000 ron. Testele pot fi pozitive sau negative, asa ca, mult succes!

4 răspunsuri:
| myrko a răspuns:

Da te duci sa ti le omologheze.

| TheHeineken explică (pentru myrko):

Unde si cam cat costa? big grin

| myrko a răspuns (pentru TheHeineken):

Pe noile Certificate de Inregistrare nu mai sunt trecute marimele anvelopelor cu care trebuie echipat obligatoriu, autoturismul! Deci, de ce te stresezi degeaba? Nu trebuie decat ca la urmatoarea Inspectie Tehnica Periodica autoturismul sa fie echipat cu noile roti si anvelope!

| myrko a răspuns (pentru TheHeineken):

Hmmm daca ar fi asa usor! In general, daca vrei sa omologhezi anumite componente la o masina, care nu au echipat din fabrica masina sau modelul respectiv, costa foarte, foarte mult. Ex: daca vrei sa omologhezi niste anvelope pe masina ta, care nu s-au pus niciodata pe acel model, trebuie sa echipezi auto cu acele anvelope, se lasa masina la RAR cateva zile, se fac teste de incercari cu ea ( franare, stabilitate, zgomot, putere, etc.etc.), teste care se fac la limita si care, de obicei, nu convin clientului, iar ca, costuri se ridica undeva la 10 000 ron. Testele pot fi pozitive sau negative, asa ca, mult succes!

| Romania_Etos_1977 a răspuns:

Buna,
Fa un drum la RAR, in mana cu o hartiuta oficiala de la un dealer. Asta e tot... happy Simplu, nu?