| MihaiG9192 a întrebat:

Salut TPU! Sunt curios de cei care detin masina personala si trebuie sa-si plateasca RCA.
Raspunde mi la cate luni platesti, pentru ce motor, modelul de masina si cat de mult platesti.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e regula doar dupa motor, ci si dupa proprietar.
Poti plati 1800 de lei la motor de 1.6, daca esti tanar incepator.
Incepand de la 30 de ani sunt preturi "decente", iar in timp, adica dupa 3-4 ani de asigurare fara pagube din vina ta, ajungi la B4 (bonus 4), care iti reduce cu mult pretul.
Cei care fac accidente pot ajunge in clasa "malus", care le scumpeste asigurarea.
Un tanar de 18 ani si motor de 1.4 sare sigur de 1000 de lei, ar putea fi pe la 1500 asigurarea lui.
Un batran de 64 de ani si motor 2.0 ar putea plati si 600 de lei pe an.
Din pricina asta, majoritatea tinerilor inmatriculeaza masinile pe numele parintilor, unchilor, bunicilor...

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Motor 2000 cm3 auto din 2018 1000 de lei pe an
Honda 1.5 turbo din 2019 RCA in jur de 500 lei/an
casco 5900 de lei pe an la ambele

ambele luate de noi si intretinute happy

exista si saracii care la motoare de 1.2 cumpara RCA pe 1 luna de zile, sa fie in bafta lor, dar si ei ocupa spatiu prin orase

| MihaiG9192 explică (pentru Simpatic):

Deci la motor se 2.0 plătești rca 1000 de lei aproximativ?

| MihaiG9192 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si conteaza inamtricularea masinilor pe parinti, unchi sau bunici daca au permis de conducere sau nu conteaza?
Meriti funda happy

| MihaiG9192 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Avand in vedere ca bunicii sau parintii nu au permis si odata cu astea, clar nici accidente

| MihaiG9192 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ideea de baza e ca vreau sa cumpar o masina mai scumpa. Banii de masina ii avem, doar intretinerile sa le putem platii xD

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MihaiG9192):

Poti inmatricula pe numele cuiva fara permis. Eu am masina pe numele mamei, sunt pe la b3 pe numele ei, cu astia 1100 de lei pe an. Ea nu a avut niciodata permis.
Pe numele meu (29 de ani, b0) ar fi fost 1400-1500 de lei.
Practic e o baza de date a asiguratorilor. Cand intri in ea, esti la b0. Dupa un an, b1, si tot asa. Cand ajungi la bonusul maxim, b8 sau cat o fi, ai asigurarea cam la jumatate fata de unul de aceeasi varsta si acelasi motor, care abia si-a cumparat masina, si e la b0.
Bonusul merge in continuare daca nu s-au facut daune cu masinile asigurate pe numele tau.
Deci daca tu conduci masina pe unchiu' si faci accident, asigurarea pe numele lui unchiu' va fi mai scumpa, sau se va intoarce de la b4 la b2. Cam asa e sistemul.
Daca unchiu' face accident cu masina altcuiva, iar asigurarea nu era pe numele lui, masina ta, asigurata pe numele lui, nu va avea pret mai mare la asigurare.
La fel si tu, daca faci accident cu masina lui matusa, nu va urca asigurarea de la unchiu, sau de la masina ta.

| MihaiG9192 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Iti multumesc frumos pentru explicarea in detaliu! Apreciez efortul tau de a mi explica. Multumesc inca o data.

| Simpatic a răspuns (pentru MihaiG9192):

Eu da 1000 platesc pe an
in functie de varsta si bonus se poate sa ajunga la 1100-1500 de lei, depinde

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MihaiG9192):

Nu e regula doar dupa motor, ci si dupa proprietar.
Poti plati 1800 de lei la motor de 1.6, daca esti tanar incepator.
Incepand de la 30 de ani sunt preturi "decente", iar in timp, adica dupa 3-4 ani de asigurare fara pagube din vina ta, ajungi la B4 (bonus 4), care iti reduce cu mult pretul.
Cei care fac accidente pot ajunge in clasa "malus", care le scumpeste asigurarea.
Un tanar de 18 ani si motor de 1.4 sare sigur de 1000 de lei, ar putea fi pe la 1500 asigurarea lui.
Un batran de 64 de ani si motor 2.0 ar putea plati si 600 de lei pe an.
Din pricina asta, majoritatea tinerilor inmatriculeaza masinile pe numele parintilor, unchilor, bunicilor...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e prea placut sa vorbesc despre asta laughing
Am platit pe un an, 1100 de lei, la motor de 1910cmc.
E autoturism, nu utilitara.

| goguPatent a răspuns:

Motor 1.6 peste 30 ani. Modelul e irelevant
480ron/an

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Poti s-o platesti, sau nu o platesti si mergi ca un smecher.
si uite tabelul aici

https://media.hotnews.ro/......ta-rca.jpg