| Ionut3399 a întrebat:

Masina a fost inmatriculata in Italia pentru transport persoane, apoi adusa in tara, inmatriculata de cel de la care am luat-o si i s-a facut itp pe 6 luni pentru ca asa se face la vehiculele inmatriculate in acest scop. Eu ca nou proprietar, din moment ce nu mai folosesc masina pentru asa ceva, tot la 6 luni fac itp? Marturisesc ca nu detin niciun document sau orice altceva al masinii cum ca ar fi fost folosita in acest scop sau ca nu mai este folosita, am luat-o ca masina personala.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are importanta la ce au folosit-o proprietarii anteriori, importante sunt numarul de locuri si la ce o folosesti tu.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

ITP se face pana inainte de expirarea celui actual si apoi la expirarea termenelor de valabilitate prevazute.
Conform OG nr.81/2000, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 2.(1) Vehiculele înmatriculate sau înregistrate în România pot fi menţinute în circulaţie numai dacă se face dovada încadrării acestora în cerinţele tehnice specifice stabilite prin reglementările prevăzute la art. 1, prin efectuarea inspecţiilor tehnice periodice.
(2) Obligaţia efectuării inspecţiilor tehnice periodice, precum şi a respectării periodicităţii acestora, în funcţie de categoria de vehicul, revine deţinătorului legal al vehiculului.
(3) Categoriile de vehicule supuse inspecţiei tehnice periodice şi periodicitatea inspecţiei tehnice sunt următoarele:
a) autovehicule destinate transportului de persoane care au, în afară locului conducătorului, mai mult de 8 locuri şezând - la 6 luni;
b) autovehicule destinate transportului de persoane care au, în afară locului conducătorului, cel mult 8 locuri şezând - la 2 ani;
(6) Termenul pentru efectuarea primei inspecţii tehnice periodice se socoteşte de la data primei înmatriculări sau a primei înregistrări în România, iar pentru următoarea inspecţie tehnică periodică, de la data celei precedente."
"

| Ionut3399 explică (pentru Ioandelasal):

Deci prin urmare eu pot continua normal cu el la doi ani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut3399):

Da, dar numai daca se incadreaza la categoria de la lit.b).

| Ionut3399 explică (pentru Ioandelasal):

Eu sunt noul proprietar, masina este un megane 4, o folosesc in regim personal, pe certificatul de inmatriculare nu este specificat nimic referitor la transport persoane sau nu a fost specificat ceva de genul la inmatriculare

| Ionut3399 explică (pentru Ionut3399):

Deci practic eu prin asta am scos masina din orice regim in care a fost folosita anterior de ceilalti proprietari indiferent ca au fost persoana fizica sau juridica si indiferent ca itpul ei l au facut pe 6luni

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut3399):

N-are importanta la ce au folosit-o proprietarii anteriori, importante sunt numarul de locuri si la ce o folosesti tu.