| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Sunt foarte dezorientat in aceste momente pentru ca acum 2 saptamani am picat a treia oara traseul iar ieri instructorul meu m-a anuntat printr-un mesaj ca nu mai este instructor si mi-a lasat un numar de telefon spunandu-mi ca persoana aceea este instructorul meu de acum incolo. Dar eu cunosc acea persoana si are un temperament mai exigent si nu doresc sa continui cu el. Eu am in posesie dosarul cu toate documentele (fisa de scolarizare, fisa medicala, copie de pe buletin, cazier, dovada platii taxa auto si 2 fise cu orele obligatorii pe care le-am efectuat pentru ultimele 2 trasee). Eu doresc sa ma mut la un instructor de la alta scoala dar nu stiu daca trebuie sa cer de la scoala vreo fisa de transfer, din ce am cautat pe Google multi spun ca asta se procedeaza dar nu cred ca ma voi intelege cu cei de la scoala daca va trebui sa o fac. Eu vreau sa o fac "pe ascuns" sa nu ma traga cineva la raspundere de la scaoala respectiva pentru treaba asta.

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu vad de ce sa faci pe ascuns, te duci la aia la scoala unde ai facut, le spui ca vrei sa mergi in alta parte, nu are de ce sa iti fie rusine sau teama de ceva.
Daca ai cazut de cateva ori la traseu, aia arata cit de bine stiu aia sa invete oamenii sa conduca, deci le si spui, la voi nu mai fac nimic, pentru ca asta e, c aut altii mai buni ca voi.

Daca nimeni nu le spune, atunci nu vor lua masuri sa isi schimbe comportamentul, sa schimbe modul dea invata pe altii.
Nu trebuie sa te intelegi cu ei la nimic, dar odata ce tu spui ca ai dosarul la tine, nu vad ce sa mai te duci la aia laughing nici nu mai are rost sa te duci la ei, cauta alta scoala si aia e cam tot.

Sau daca ai ceva prieteni care au masina, sa mergi undeva pe cimp, intr-o parcare si sa mai inveti cu aia, sa practici mai mult.
Asa te cuci la alta scoala si crezi ca aia o sa te invete mai bine? Nu prea au aia interes sa stea asa dupa tine, desi ala e jobul lor, dar banui cas plictisiti rau.

Eu asa as face in locul tau, daca ai avea ceva prieten care are masina.

| Frank51 a răspuns:

Poți merge la orice altă școală, suni și întrebi dacă e nevoie de ceva.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Dar la faptul ca poate nu esti facut sa fii sofer te-ai gandit?

| Parakeets a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

În secolul 21, nu prea mai există om făcut și om nefăcut pentru ale șoferiei. happy Sunt ce-i drept oamenii cărora le vine mănușă condusul și oameni care trag de ei sau o fac mai chibzuit. Adică merg în linie dreaptă, pe carosabil și nu fac depășiri. Și evită zonele aglomerate ori necunoscute. Dar pentru a trăi, azi, toți, ba chiar și bunicii și chiar străbunicii noștri sunt șoferi sau măcar au permisul luat. Deoarece azi nu mai e despre a fi sau nu șofer. Ci doar despre a supraviețui. Iar azi, fără permis nu prea mai supraviețuiești. happy

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cred ca mai bine taceai decat sa bagi astfel de comentarii. Daca nu ai treaba te rog sa te duci in alta parte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasă șofatul, reprofilează-tehappy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lasa si tu comentariile astea fara rost si pline de misto-uri. Daca esti genul sa te lasi repede de ceva inceput pentru ca nu iti reuseste din primele incercari imi pare rau pentru tine.

| Sistemulxxl a răspuns:

Ai picat de 3 ori traseul? Poate e momentul sa intelegi ceva.

| Parakeets a răspuns:

Eu m-am dus la altă școală și nu am cerut nimic de la prima. Dar totuși cred că dosarul rămăsese la mine. Ca să-ți spun sincer ce mi-a cerut atunci, nu-mi mai aduc aminte, dar știu sigur că eu de la prima școală nu am cerut nimic. Dar nici nu aș dori să te induc în eroare, mai întreabă. E posibil și ca memoria să-mi joace feste. Știu că parcă o hârtie îmi ceruse, dar eu am avut noroc că dosarul cu hârtiile de la înscriere, cazier, fișă și altele, rămăsese la mine după ultimul examen. Și nu a fost nevoie să anunț pe nimeni că fac orele cu alt instructor.

Totuși, îți mai las un sfat. Nu te speria de oamenii care sunt mai exigenți, ok, poate ce-i care țipă sunt complicați, și da, e bine să stai departe de ei, ba chiar recomand oameni calmi, mai ales dacă ești chiar începător complet în tot ce înseamnă șofat, dar de la un om mai exigent, vei învăța mai bine. Având pretenții de la tine, ți le vei însuși și tu și sincer, oricine ai fi, șoferia e destul de complicată și chiar prinde bine cursantului să fie cineva care chiar să se ocupe de cursant și nu doar "să-și facă ora". Cam așa a fost diferența dintre primul și al doilea meu instructor. Al doilea se dăduse și jos ca să-mi măsoare cât trebuie să las spațiu dintre mașină și bordură la parcarea laterală și chiar m-a dat jos din mașină ca să "merg" precum mere mașina când fac gararea și parcarea cu fața, că vedea că nu pricep și pace. Și avea pretenții de la mine. Dar da, a fost super calm. Și ăsta a fost un avantaj enorm. Mai ales că eu mă pierd dacă cineva țipă la mine. Deci dacă ești o persoană anxioasă, recomand să cauți mai bine un instructor calm. 2 anxioși nu fac echipă bună.
E doar un sfat, deci nu mă înjura. happy
Succes!