| Intergalacticdonut a întrebat:

Buna, TPU! Astazi mi-am facut programare pentru examenul auto, proba teoretica. Daca nu m-as fi programat pentru maine, ar fi trebuit sa astept tocmai pana in ianuarie, asta sau sa continui sa dau refresh pe site, sperand sa prind zi libera mai devreme, cum am facut acum.
Sunt programata maine la ora 7 jumatate. Pe site-ul drpciv este specificat ca dosarul trebuie sa contina urmatoarele:
-cerere tip
-fisa de scolarizare
-dovada achitarii contravalorii permisului de conducere, 89 lei (am efectuat plata online pe ghiseul.ro si am scos documentul trimis de ei la imprimanta, sper eu ca e
ok)
-cazier
Am toate cele 4 lucruri mentionate. Am vorbit totusi cu instructorul si mi-a spus ca trebuie sa am si pozele deja facute pentru permis si ca ar fi trebuit sa le fac pana acum. Problema este ca nu este specificat acest aspect online si nu aveam habar ca am nevoie de poze, cel putin nu inainte de examen. Nici acum nu sunt sigura.
S-a modificat intre timp procedura de examinare? Mai este valabila treaba cu pozele? Daca da, de ce nu scrie si pe drpciv, site oficial fiind?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.6
(1)La data verificării dosarului de examinare, respectiv la data susţinerii probelor de examen, candidaţii trebuie să îndeplinească, potrivit legii, condiţiile de vârstă, să fie apţi din punct de vedere medical, să facă dovada îndeplinirii uneia dintre condiţiile prevăzute la art. 3 alin. (1), să facă dovada pregătirii teoretice şi practice prin cursuri organizate în şcoli de conducători auto şi să nu se afle în una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (6) din ordonanţa de urgenţă.
1^1)Înregistrarea în aplicaţia informatică de examinare şi susţinerea probelor de examen sunt condiţionate de prezentarea documentului/documentelor care atestă identitatea şi domiciliul sau reşedinţa în România, în original, şi a dosarului de examinare. Documentele prezentate în original se restituie după verificarea datelor.
(2) Dosarul de examinare trebuie să conţină următoarele documente:
a)cererea-tip, semnată de candidat, prevăzută în anexa nr. 1, în care se consemnează şi declaraţia pe propria răspundere a candidatului, dată sub sancţiunea prevăzută de art. 326 din Codul penal, din care să rezulte îndeplinirea uneia dintre condiţiile prevăzute la art. 3 alin. (2);
b)fişa de şcolarizare, al cărei model este prevăzut în anexa nr. 2, emisă de şcoala de conducători auto în cadrul căreia candidatul a absolvit cursurile de pregătire teoretică şi practică, în care se consemnează şi avizul medical «apt pentru conducerea autovehiculelor din grupa...», corespunzător categoriei pentru care se solicită examinarea; documentul eliberat de unitatea de asistenţă medicală autorizată, care atestă grupa de autovehicule pe care solicitantul este apt să le conducă, se păstrează la şcoala de conducători auto care a pregătit candidatul;
c) extrasul de pe cazierul judiciar în termenul de valabilitate;
e) dovada de plată a contravalorii permisului de conducere."
Daca era nevoie si de fotografii ar fi specificat in acest ordin.

| Intergalacticdonut explică (pentru Ioandelasal):

Intocmai. Am consultat mai multe surse si, de asemenea, nu era specificata prezenta fotografiilor. Voiam sa ma asigur