| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, sunt un tanar de 19 ani si as dori sa-mi achizitionez o masina pentru incepatori, as dori sa fie destul de fiabila, acceptabila la intretinere si sa fie un pic fasneata, in sensul ca nu vreau sa ma depaseasca si carutele pe drum, precizez ca voi face naveta de 2-3 ori pe saptamana cu ea 85 km dus-intors, bugetul s-ar invartii undeva pana in 3500-4000 euro.

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Un coleg a spus Audi A4 b6. Eu o sa spun B7. Cauta an 2005-2007 si coduri motor BRB (1.9), BLB, BRD (2.0 tdi 140 si 170cp) si incearca sa te feresti de BPW (2.0 140cp). Mentenanta foarte ieftina si piesele mai mult ca ok. Plus ca gasesti orice piesa in dezmembrari sau AM
Cauta una mai ok nu foarte obosita si omorata si verifica suspensia.

18 răspunsuri:
| Razzvan5444006644 a răspuns:

Golf 4?

| IceRope a răspuns:

Recomand un Renault Megane, cu motor 1.5 dci. Face toți banii și nu te lasă la greu. Consumul la drum întins este foarte bun.

| Ewals a răspuns:

Poți găsi până-n 2000de euro ceva pe benzina un golf 4 sau opel corsa ieftine și la intretinere

| 120bulevard a răspuns (pentru IceRope):

O voi lua in considerare, am cateva masini in cap dar la acest renault nu m-am gandit

| 120bulevard a răspuns (pentru Ewals):

Probabil daca as fi pus intrebarea acum 5 ani ar fi fost o alegere excelenta dar as vrea ceva care sa se apropie de segmentul de pret de mai sus si putin mai incapatoare, opel corsa pare o masina prea inghesuita pentru mine personal

| deaconescud4arya a răspuns:

Clar audi a4 b6

| sierra1 a răspuns:

Tu ai vreo preferință sau chiar decid altii pentru tine?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Razzvan5444006644):

In banii astia intra si un Golf V decent. Taica-meu a luat unul cu vreo 3000 acum citiva ani. Inca merge ok, are vreo 250k, nu a avut probleme majore cu ea.

| 120bulevard a răspuns (pentru sierra1):

Nu domne, eu doar vreau sa aud pareri si de la alti oameni ca sa nu-mi iau vreo gherla, m-am gandit deja la un passat, o octavia, un audi a3-a4, un golf 5, toate 1.9 tdi, mi-ar placea sa vad si perspectivele altor oameni care au facut drumuri lungi si recomanda ceva de calitate

| sierra1 a răspuns (pentru 120bulevard):

"m-am gandit deja la un passat, o octavia, un audi a3-a"

cu asta trebuia să incepi. Toate răspunsurile includ așa ceva. Deci inutile. Mami!

| 120bulevard a răspuns (pentru sierra1):

Vad ca-ti cam place sa te bagi aiurea in seama, daca habar n-ai ce recomanda mai bine taci din gura si vezi-ti de treaba

| sierra1 a răspuns (pentru 120bulevard):

"Cauta ...coduri motor BRB (1.9), BLB, BRD (2.0 tdi 140 si 170cp) si incearca sa te feresti de BPW "

excelent!

| Madalin2004 a răspuns:

Daca vrei o mașina buna si fâșneața
Bmw 120d E87 sau 118d e87
Este o masina foarte buna, daca a fost intreținuta cum trebuie!
Conteaza mult sa fii cu, capul pe umeri si sa nu fii Schumacher
Si eu sunt incepator si vreau sa imi achizitionez Bmw 525d e60
Mie personal imi plac masinile celor de la BMW,ofera acel feeling aparte, fața de mașinile din grupul Vag (Audi, VW, Seat, etc)
Te salut si succesc in alegerea masinii!

| 120bulevard a răspuns (pentru Madalin2004):

Mersi de sfat, vad ca suntem in aceeasi barca amandoi, salut de asemenea si sucess si tie!

| Baddboy a răspuns:

Salut, nu iti lua o masina cu cai prea multi, adrenalina o sa te impinga sa apesi pedala.
Stiu cum e, atunci cand esti incepator.
Nu recomand masini cu tractiune spate, bmw, mercedes pentru incepatori,

| 120bulevard a răspuns (pentru Baddboy):

De astea m-am cam ferit mereu si nu prea mi-au facut cu ochiul, si man nu stiu, prima masina pe care am invartit-o cateva luni dupa ce am luat permisul a fost o masina de vreo 180 cp (cam kamikaze pentru un incepator proaspat), m-am descurcat mai mult decat oke laughing ceva cu prea multa putere nu ma incanta oricum, momentan.

| Baddboy a răspuns (pentru 120bulevard):

Cam multi ))
Oricum grija la viteza si succes cu noua achizitie!

| just4ubr2015 a răspuns:

Ford fiesta benzina 1.6 la 3000 euro 2012