| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Tatal meu are un Matiz din 2008, cumparat nou, care nu a venit din fabrica cu AC, si nici incalzire mi se pare ca nu are si chiar daca are e moarta ca azi cand am condus o eu dardaiam.Deci vara te coci in ea si iarna ingheti.Batranul vrea sa si puna AC si incalzire.Cat costa o instalatie AC,de preferat noua, cu tot cu montaj si pus instalatie incalzire, stie cineva sa mi zica?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu are cum sa nu aiba incalzire. Probabil nu stiti sa o folositi, nu e aerisit sistemul, sau nu functioneaza ceva (clapetele de aer, ventilatia, sau e sarit un racord ceva).
Ca sa pui AC pe o masina care nu a avut, trebuie o alta masina "donatoare", ca sa iei tot de pe ea. N-am facut niciodata asa ceva, dar oricum, trebuie multe (compresor, radiatoare, aeroterma, consola de comanda).
Daca vrei incalzire 'de boieri', cauti o instalatie webasto de incalzire cu motorina. Sunt foarte bune si comode, te duci la masina cu 15 minute inainte de a pleca, ii dai drumul, iar unele iti incalzesc chiar si apa din motor, ca sa pornesti motorul gata incalzit (faci un bine foarte mare, scazi uzura foarte mult).
Preturi nu stiu sa-ti zic, cauta pe internet dezmembrari Matiz cu AC si intreaba-i de toate piesele care iti trebuie, iar webasto gasesti pe google. Webasto-ului i se mai zice si sirocco.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista masina fara incalzire. sigur are o problema mecanica pe undeva. Legat de AC... o sa te coste mai mult decat valoreaza masina