| yAdrian a întrebat:

Un casetofon bun pentru un Logan 2006 ( 1.6 16V, Prestige )?
Nu prea ma pricep, deocamdata am boxele din fabrica pe ea ( fata + spate ) dar cu timpul zic sa le schimb. Pentru inceput vreau sa schimb casetofonul. Aveti idee de ceva mai bun? Buget aproximatv de 250 lei.
Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In 250 lei cumperi doar cateva modele ok, noi.
Arunca un ochi aici www.be-loud.ro, te sfatuiesc sa te orientezi spre Pioneer si Kenwood.
Apoi, pentru un sunet mai bun, inainte de a inlocui difuzoarele, foloseste un material de izolare fonica, pentru portiere in special. Ideale sunt benzile cu aluminiu si/sau bitum (de lipit pe interiorul portierelor, aripilor spate, si alte locuri de genul), dar o varianta ieftina e antifonul cauciucat, cu o galetica de 2-3kg (pe care dai maxim 30 de lei), faci toate cele 4 portiere.
Gasesti tutoriale de izolare fonica pentru Logan, la tine e important sa faci portierele, pentru o rezonanta mai buna a muzicii.
Casetofonul si boxele de fabrica, banuiesc ca sunt Blaupunkt. Nu prea recomand aceasta firma, sunt destul de slabe.
Cand ajungi la boxe, recomand Magnat sau JBL, astea din proprie experienta. Sunt si alte firme bune, dar nu le stiu eu. Oricum, fereste-te de Sony, Blaupunkt, SAL, Dibeisi.

| yAdrian explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si cum imi dau seama ca se potiveste la masina? Sunt toate marime standard? Sau? Si am vazut ca sunt pe nu stiu cati kilowati, putere, chestii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru yAdrian):

Ca putere, nu prea ai stres, in general nu prea se arde nimic. Puterile reale ale playerelor sunt intre 5 si 20W. Rareori urca unele, spre 40W. Dar se lauda cu puteri intre 4x40W si 4x55W, ca asta e piata. In realitate, nu functioneaza nici unul la puterea aia.
Difuzoarele oricum suporta un minim de 15W, deci poti folosi lejer cam orice player, cu conditia sa te opresti cu volumul intr-o zona decenta, nu sa le lasi sa baraie pe maxim.
Ca marime, toate astea subtiri, asemanatoare cu originalul, sunt DIN1. Cele mai mari, sunt DIN2, si intra de exemplu la Ford Focus.
Intrebarea este ce mufe ai, daca imi aduc aminte bine, la Logan sunt mufe universale ISO, care se potrivesc la majoritatea playerelor. Dar am vazut si playere cu mufe model propriu, la care era necesar un adaptor. Din fericire insa, majoritatea vin cu acel adaptor in cutie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru yAdrian):

Cred ca e ok, insa eu am inceput sa regret ca nu am cumparat un player cu CD. E mult mai usor sa schimbi muzica, daca citeste si CD-uri, e mai usor sa imparti muzica. Asa, pe stick, trebuie sa faci foldere, si nu prea mai scapi de muzica veche, eu cel putin nu prea am rabdare sa sterg melodii vechi. Si uite asa, ajung sa am cate 400 de melodii pe un stick, din care daca ascult 4-5.
Daca nu ai de gand sa instalezi statie si subwoofer, mai bine il alegi pe asta http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-MP3/Kenwood/KMM-101AY/
Sa fie la culoare cu bordul (banuiesc ca e tot lumina portocalie si la Prestige). Si tot poti pune statie+subwoofer, doar ca ala albastru are niste setari in plus pentru subwoofer.
Asa, la pret asemanator, eu as cumpara asta, pentru ca are si CD: http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-MP3/Pioneer/DEH-150MP/
Dar daca te poti lipsi de CD-uri, ia un Kenwood dintre alea doua.

| yAdrian explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut. Nu mai stau cu CD, imi e mai simplu cu stick. Mai ales pe telefon, cum spui tu ca sunt multe, le bifez pe toate si dau stergere, sau formatez stikul. M-am tot saturat de CD-uri in 9 ani de cand o am :))
In final l-am cumparat pe asta: http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-MP3/Kenwood/KMM-361SD/
Sper ca am facut o alegere si investitie buna.
Ce parere ai?
Un an nou fericit!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru yAdrian):

Pare fain, si are toate setarile necesare pentru a adauga subwoofer, daca o sa vrei vreodata. Si cu puterea sta bine, daca intr-adevar are 4x30W reali, poti pune boxe performante.
Sa-l folosesti sanatos, si te-as sfatui sa nu ii lasi fata pusa, daca parchezi in strada laughing
La multi ani!