| DDX99 a întrebat:

Un golf 5 din 2006-2008 cu motorul de 2.0 diesel cam ce consum ar avea?

7 răspunsuri:
| Florian20405 a răspuns:

Salut!
Sunt cateva critetii de baza.
Primul criteriu ar fi cat kw are acea masina, cred ca stii si tu ca motoarele diesel aici vorbind de 2. 0TDI are de la 81kw echivalent a 110 cp, 103kw 140 cp si 125kw adica 170 cp.
Daca este unul normal, fara tuning, pana in 140 cp va avea un consum decent spre unul multumitor.
Al doilea crieteriu este "de cat de greu ai piciorul pe acceleratie".
Un consum median pe exterior este de 4.9-5.4% la o viteza de 90-110 km/h, iar un consum mixt este de 6.3 cu tot cu oras, spre exemplu Brasovul.
Bafta!

| DDX99 explică (pentru Florian20405):

Stiu la ce te referi este vorba de un golf 5 din 2008 103kw 140cp putere

| Florian20405 a răspuns (pentru DDX99):

Da,deci consumul cam ala e, care ti l-am zis, dar depinde cum mergi.

| RB26DETT a răspuns (pentru Florian20405):

Ce scrie in cartea masinii sau pe site-uri despre consum rareori se intampla si in realitatewinking volvo meu din 97 care spune ca are 8 mediul si nu scot sub 9.5-10 laughing ala e mai nou, creste-i consumul cu un litru eventual, acum da, cum ai zis si tu, depinde cum merge!
Mare atentie la 2. 0tdi pana in 2009 ca sunt destul de pacatoase, @vrumvrum le lauda cel mai bine laughing
Pe scurt, turbina si injectoarele nu tin cu tine laughing)

| Florian20405 a răspuns (pentru RB26DETT):

Da asta asa e. FERESTE-TE DE 2.0 TDI EURO4. EURO5 am cunostinte, problemele au disparut.

| bogabogdan a răspuns:

Salut, consumul este undeva pe la 7-9.

| ionutg7 a răspuns:

Cam 8%Raspunsul tau aici...