| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut. Trec ITP-ul dacă am folii pe pe spate(pe stopuri)?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cate cunosc, nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, fiindca sunt ilegale!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu si risti sa ramai si fara certificat daca esti prins prin trafic

| sierra1 a răspuns:

La o inspecție corectă, NU

| mihai69 a răspuns:

Slabe speranțe.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-ar putea sa nu ajungi pana la service-ul la care vrei sa pici ITP-ul, ca orice agent cu atributii rutiere te poate lasa fara certificat de inmatriculare, cu un simplu proces verbal, fara RAR.
La RAR mergi sa le arati ca ai dat jos folia.
Am scris ca nu treci ITP-ul cu folie pe stopuri? Normal ca am scris...

| helpforyou a răspuns:

În România, ITP (Inspecția Tehnică Periodică) este un proces obligatoriu prin care se verifică dacă un vehicul îndeplinește cerințele de siguranță și poluare impuse de lege. În timpul ITP, sunt verificate mai multe aspecte ale vehiculului, inclusiv sistemul de frânare, sistemul de direcție, sistemul de suspensie și multe altele.

Folosirea foliilor pe stopuri poate afecta vizibilitatea vehiculului și poate constitui o sursă de pericol atât pentru conducătorul vehiculului, cât și pentru alți participanți la trafic. Prin urmare, foliile pe stopuri pot constitui un motiv pentru respingerea vehiculului la ITP dacă acestea diminuează vizibilitatea sau dacă nu sunt în conformitate cu regulile de circulație.

Este important să rețineți că foliile pe stopuri pot fi periculoase și pot constitui o sursă de accidente de circulație. De aceea, este recomandat să nu utilizați astfel de folii și să vă asigurați că vehiculul dvs. respectă toate regulile de circulație și standardele de siguranță în timpul ITP