| IonutByJeT a întrebat:

Salut tuturor, am cumparat o batiere de masina acum 7 luni, bateria este firma Rombat Calciu, prima data ma tinea si cate o saptamana, dar acum nu ma tine mai mult de 2-3 maxim, pe masina am alarma si am verificat masina la un electrician, mi-a spus ca nu fura curent si consuma doar cat un beculet mic, asa ca n-ar avea cum sa se consume in 2-3. de verificat a verificat-o cu un aparat de masura, a pus plusul pe baterie si borna de la minus scoasa de pe bateria si pusa pe minusul de la aparatul de masura ( cu motorul oprit ), infine n-am inteles ce a facut el acolo dar mi-a spus ca nu fura curent si consuma doar cat un beculet, am fost cu bateria la garantie mi-a scos-o de pe masina a pus-o pe un aparat si mi-a aratat ca este incarcata comparand-o cu una noua erau la fel indica la fel pe acel aparat, eu avand scoase bornele dupa un drum de 100 si ceva de km bateria era incarcata full, am incercat sa ii explic ca cu toate ca este incarcata ea ma tine doar 2-3 zile, dar el tot imi zicea ca e incarcata si ca este la fel ca una noua, a verificat si el masina sa vada daca incarca alternatorul si a fost ok, acum mi-a dat una de schimb dar nu de tot, doar ca sa imi dovedeasca el mie ca bateria mea daca sta pe loc nu se consuma, nu inteleg ce logica are asta si o baterie de telefon daca nu e pusa la telefon si telefonul aprins nu se consuma, asa si cu bateria mea, eu incerc sa ii spun ca ma tine 2-3 zile si ca masina nu are nimic pe partea electrica el imi zice ca nu o poate schimb deoarece bateria arata ca este incarcata si o schimba numai daca nu se incarca sau daca ochiul magic indica verde si masina nu poate porni. ajutati-ma va rog cu un sfat ce pot face, eu vreau sa schimb bateria dupa cum mi-a spus si electricianul masina este inregula si bateria este de vina. Mi-am adus aminte printre discutiile mele cu domnul de acolo mi-a spus ca sa scot bornele.i-am spus cum sa scot bornele am dat atatia bani pe o baterie noua sa scot bornele la fiecare oprire, iar el a inceput sa zica din nou ca bateria este incarcata.
Ce pot faceee? daca vreti mai multe detalii poate nu m-am exprimat eu bine va rog sa nu ezitati intrebati-ma. Multumesc!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru a inlocui bateria in garantie, ai nevoie de constatarea SCRISA a unui service autorizat ca bateria este defecta. Pe baza povestii tale nu iti va inlocui nimeni bateria. Si da, daca stii ca nu folosesti masina cateva zile, trebuie sa incerci sa iei bornele, sa vezi daca totusi se descarca. Daca bateria nu se descarca cu bornele luate, evident problema este la masina.

| IonutByJeT explică (pentru regis):

Pai inainte sa vin la garantie am sunat dinainte si am intrebat daca este nevoie de vreun act prin care sa dovedesc ca masina mea a fost verificata, si mi-au spus ca nu este nevoie. acuma eu ce sa le fac, cu bornele scoase bateria ramane incarcata, dar eu ma gandesc ca defectul poate fi de la baterie si o baterie de telefon iti arata ca este incarcata si in 2 ore se descarca folosindul foarte putin..ramane sa vad martea viitoare, astazi am facut ultimul drum n-am sa mai merg cu masina pana saptamana viitoare marti sa vad cum se comporta bateria data de ei cu imprumut, astazi cand am pornit sa comportat foarte bine avea ochiul verde, becurile din interior care lumineaza cu usile deschize aveau intensitate mare fata de alta data cu vechia bateria. Multumesc pentru raspunsuri. Am sa revin marti cu un raspuns sa vad ce pot face.

| regis a răspuns (pentru IonutByJeT):

Daca bateria ramane incarcata cu bornele scoase, dar se descarca cu bornele montate, evident ai un "consumator" pe masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ti-a zis sa scoti bornele, ca sa vezi daca asa tine. Daca scoti bornele si nu se mai descarca bateria, inseamna ca e problema masinii, bateria nu are nici o vina.
M-am cam pierdut in povestea ta, ca ai scris totul dintr-o bucata. Daca ai mers la magazin cu bateria pe masina ai incarcat-o pana acolo, si nu mai are relevanta testul facut de ei, iar daca bateria fusese demontata de pe masina de la acel drum, si ai mers direct cu ea la magazin fara sa o mai pui pe masina, e clar ca problema este la masina.
Vezi sa nu ai becul din portbagaj defect, in multe cazuri acesta ramane aprins chiar si cu portbagajul inchis si masina incuiata, se descarca bateria si nu stii de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce ti-au imprumutat un alt acumulator, consider ca s-au comportat ok cei de la garantii.
Asteapta sa vezi ce se intampla.Inclin sa cred ca electricianul auto a omis ceva.Din moment ce inainte iti descarca acumulatorul nou intr-o saptamana spune clar ca masina avea dinainte ceva probleme de natura electrica.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Singura ta sansa este protectia consumatorului, cu bonul fiscal si garantia pe care ai primit-o la cumpararea bateriei. Defect de fabricatie, nu vad altceva. Asa ca nu mai sta pe ganduri si fugi la Potectia consumatorului pentru a rezolva problema, alta sansa nu ai. Asta-i Romania!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Pastreaza bateria cateva zile si spune-ne si noua ce ai constatat, daca s-a mai descarcat bateria intre timp.

| IonutByJeT explică:

Salut, am revenit cu un raspuns asa cum am zis, bateria cea imprumutata de ei m-a tinut 7 zile fara probleme ochiul era verde a pornit din prima, deci cu alte cuvinte era incarcata full, eu stau intr-o zona cu piata, este foarte mare aglomeratie si se mai declanseaza alarma, cu toate astea n-am avut absolut nici o problema cu bateria de schimb, azi am fost acolo si i-am spus ca n-am avut nici o problema cu asta si el mi-a adus bateria mea si mi-a aratat ca este asa cum am lasat-o incarcata, si am sa va spun si voua cum i-am spus si lui am inteles ca bateria cumparata de mine e buna si ca daca sunt bornele scoase era ramane incarcata, dar cand sunt bornele puse de ce mi-se consuma in 2-3 zile maxim si cu aceasta care mi-sa imprumutat m-a tinut o saptamana si inca ochiul era verde, as fi dat la pariu ca m-ar mai fi tinut inca atat fara probleme poate si mai mult. Nu inteleg cand spune ca masina are consumator si din asta se descarca, da este adevarat are consumator alarma dar acea alarma daca consuma asa de mult incat sa se descarce in 2 zile n-ar mai folosi nimeni alarma. Ma repet problema cu bateria cumparata de mine nu este ca nu sta incarcata si este ca dureaza foarte putin pe masina, deci si la un telefon arata ca este incarcata full dar se descarca in 2 ore si ar trebuie sa se descarce in 2-3 zile la fel si cu bateria de la masina mea arata ca este full incarcata si dureaza doar 2-3 zile inloc de cateva saptamani, sa revenim la garantie unde am fost azi, mi-a spus ca daca vreau sa pastrez bateria imprumutata de ei, n-are relevanta sa pastrez o baterie mai mica in amperi si mult mai ieftina si bani dati pe una scumpa si mult mai mare in amperi, cand am cumparat bateria am cumparat-o dintr-un magazin de piese auto cea mai mare prostie facute dupa cate am inteles, doamna de acolo mi-a oferit cea mai mare bateria avuta de ei in amperi dar si cea mai scumpa, dupa ce am tot discutat cu el si am incercat sa ii explic ca problema este ca ea nu tine mi-a spus sa o tin o saptamana si sa ma duc cu ea la el descarcata, spunandu-mi ca 100 % nu se descarca intr-o saptamana, vazand ca nu ajung nicaieri cu discutia am acceptat solutia lui, am luat vechea mea bateria, mi-a oprit garantia si mi-a spus sa vin peste o saptamana, sunt sigur ca nu o sa dureze o saptamana si peste o zi sau doua am sa ma duc la el cu bateria descarcata. Intr-un final cred, ca am sa sun la protectia consumatorului, eu tot nu inteleg cu bateria imprumutata de ei mai mica in amperaj m-a tinut o saptamana fara probleme si poate ca mai ma tinea mult si bine nu am de unde sa aflu daca am returnato si cu bateria mea ma tine 2-3 zile. Daca ma puteti ajuta cu un sfat ceva multumesc mult.