| bestfully a întrebat:

Am un laptop Acer 5742G, fabricat in 2010. Are ceva daca tin bateria in laptop tot timpul? Se ia curentu foarte des,si de asta am zis sa nu se strice sau zgarie hardu si sa fie protejat cu bateria. Bateria continua sa se incarce cand sta in priza? La mine scrie suta la suta si ma gandesc ca nu se mai incarca,dar se aprinde un beculet alvastru. Stiu ca sunt laptopuri mai noi la care bateria nu se mai incarca dupa ce a ajuns la suta la suta si ma gandesc ca si al meu este la fel. Daca tot se incarca,va rog sa-mi ziceti ca sa scot bateria,sa nu o uzez. Si daca se ia curentu des se strica hardu, nu? Daca nu are baterie. Si la un soc de curent la fel.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

O alegere foarte bună ai făcut cu asta.Așa se face nu cum fac alții că îl folosesc fără acumulator în el, riscând ca la o supratensiune pe rețea să și-l prăjeașcă.La modelele noi așa cum e al tău de exemplu, încărcarea bateriei se operște o dacă cu încărcarea ai completă, urmând ca aceasta să se reîncarce continuu când scade sub 10-20%.Recomand să scoți încărcătorul când bateria aste plină, astfel știi precis că nu o uzezi prin ciclurile de încărcare-descărcare continuuă. deci aplică principiul ca la telefonul mobil. când se descarcă complet pune-l la încărcat, iniferent dacă lucrezi sau nu pe el, și când se încarcă complet decuplează încărcătorul, indiferent dacă îl folosești sau nu.Succes

| horia2012 a răspuns:

Lasa acumulatorul in el. Cand s-a terminat de incarcat, se opreste automat procesul de incarcare.
Acumulatoarele se descarca si daca
le scoti.
Socurile de tensiune nu te afecteaza din cauza alimentatorului laptop-ului,
care este un tampon intre reteaua
de 220 V si laptop.

| pego a răspuns:

Am si eu tot un laptop 5742g dar eu nu tin bateria in el, eu o folosesc doar cand plec undeva prin oras sau pe afara, si scrie ca e incarcata 100% si ea se nu se mai incarca dupa, si n uai treaba cu hdd, dar recomandat ar trebui sa o scoti din el ca dupa aceea nu te va mai tine asa mult daca e sa pleci undeva cu el intelegi