| eddyeduard a întrebat:

Salut tuturor am si eu o intrebare:Am un scuter yamaha majesty 150 si de cateva zile nu mai vrea sa porneasca,cand dau la automat se aude doar un tacanit atat,mentionez ca scuterul nu are pedala sa il pornesc, ce ar putea avea?

11 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ma intreb de unde i-a venit ideea astuia sa te uiti la carburator pentru alimentare, sa scoti furtunul de la acceleratie? Serios? Poate furtunele de la pompa de benzina, dar nu e cazul, daca se aude doar un tacanit e clar ca nu invarte electromotorul, chiar daca bateria e noua exista posibilitatea sa fie prea slaba pentru acel scuter (prea putini amperi) sau poate fura scuterul curent.
Nu te complica sa umbli la carburator ca parca te aud peste 2 zile ca invarte dar nu mai vrea sa porneasca.
Du-te si incarca bateria, sau imprumuta de la cineva una si vei vedea daca invarte sau nu.
PS: Daca si cu alta baterie testata inainte se aude tot doar acel tacait probabil problema e de la releu sau carbuni de la electromotor prea uzati.

| eddyeduard explică (pentru OldSoul):

I-am dat si cu baterie mai mare si tot asa face

| OldSoul a răspuns (pentru eddyeduard):

Incearca sa scoti electromotorul si sa il alimentezi direct de la baterie, vezi daca merge.

| intrebareraspuns a răspuns:

Nu mai e buna bateria! sigur trebuie alta k si eu am patit la fel!

| alexbos2 a răspuns:

Pune bateria la incarcat!
Si dupa aceea bate putin in electromotor cu un ciocan de lemn sau ceva!
Si verifica daca curge benzina!

| eddyeduard explică (pentru alexbos2):

Beateria este noua, o sa bat in electromotor daca nu merge nici asa care ar mai putea fii cauza?

| eddyeduard explică (pentru alexbos2):

Deci trebuie sa curga benzina, daca nu curge este electromotorul dus?

| alexbos2 a răspuns:

Nu! Daca nu curge benzina nu este de la electromotor! Daca nu porneste dupa ce bati uita.te sa se alimenteze! Scoti furtunul din acceleratie sau cv gen ala de benzina si dai la automat. Daca nu curge benzina vezi sa ai in el si daca ai chiar nu stiu! Sufla furtunul cu compresorul sau cu pompa ca poate e infundat daca nu curge! Sa imi spui daca vine benzina sau nu!

| eddyeduard explică (pentru alexbos2):

Ok,maine ca acum este tarziu.multumesc

| alexbos2 a răspuns:

Funda?
happy