| Ily_Iliutza_1999 a întrebat:

Salut Tuturor! Am si eu o problema cu un Passat B5-5.5 an 2002...de ceva timp mi sa aprins un led la bord si nu vrea sa se mai stinga se numeste Emissions Control Lamp...pentru poza cu ledul va rog add la facebook Iliuta PM am nevoie de raspuns rapid am inteles ca afecteaza si la consum! Multa stima si respect o seara buna happy

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Check engine, asa se mai numeste sau diagnoza motor, mai pe romaneste, stai calm, nu vine sfarsitul lumii, masinile din VAG patesc asta cel mai des [audi, vw, skoda, seat etc...] Baga-ti masina in service, lumina aia iti spune ca motorul are o problema si trebuie verificat, ce sa-ti fac, ti-ai luat vw, stai nene prin service-uri toata ziua atunciwinking Nu vreau sa fiu rau dar majoritatea strainilor care au masini adevarate isi cam bat joc de vw cu acel check engine, de honda pentru multe chestii cum ar fi sunetul motoarelor sau felul in care sunt tunate, v-tec alea alea, opel pentru ca sunt'' foarte foarte'' bunewinking
Te va tine ceva vreme, nu ti se va strica de tot dar nu strica sa-l duci cat mai repede in servicewinking poti sa scoti beculetul daca te enerveaza laughing

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi intr-un service calumea, sa puna diagnoza pe ea, si sa-ti explice de ce s-a aprins.
Cum spune si colegul, la masinile nemtesti rulate, becul ala "lumineaza" bordul din ce in ce mai des, la unele nici nu se mai stinge. De vina sunt in principal carburantii de proasta calitate, filtrele schimbate prea tarziu, neglijenta (sau reviziile facute in curte, nu la service), si condusul "la consum".

| NumaiIdioti a răspuns:

Salut. Si eu am vw si am acel led aprins. Inseamna ca una din cele dous sonde lambda nu mai functioneaza cum ar trebui. Eu am schimat-o de doua ori pe cea de-a doua (de dupa catalizator). A treia oara voi lua BOSCH, asa poate nu mai pica. Se spune ca influenteaza consumul, eu am calculator si nu mi se pare asa mult