| FlappyXXX a întrebat:

Ford Mondeo 2002, 2.0 tdci, 130 cp

Salut!
Aș dori părerea unui mecanic dacă se poate.
În ultimul timp mașina a început să facă o mică problemă. Totul bine si frumos pana intr-o zi cand s-a aprins in bord martorul "spirala" si palpaie intermitent. În ziua respectiva nu a făcut probleme. Dar a doua zi dimineata totul ok, seara cand am plecat de la munca am vazut ca a inceput sa scoata fun negru, nu puternic dar scotea. Am zis ca na, o fi ceva trecator.
A treia zi de dimineata dau sa plec de acasa, bag cheia in contact, las martorii sa se stinga, si dau la automat, pauza, nu porneste, doar se chinuia sa porneasca, a doua oara suna ceva mai bine, a treia oara a luat-o, dar a scos un fum foarte puternic si negru, dupa circa 500 m - 1 km forjat nu a mai scos fum, totul era ok, si la urmatoarele porniri nu mai scotea fum decat foarte slab, dar martorul palpaie intr-una.
Doar dimineata la prima pornire face asa, apoi porneste ok dar scoate ceva mai putin fum.
A, da, si parca trage ceva mai greoi masina.
Din ce am mai cititi pe net si ce mi s-a mai spus am inteles ca ar fi bujiile incandescente duse.
Acu' astept o parere de la dumneavoastră, poate cineva a mai intampinat aceasta problema si ma poate scoate din ceata.
Va multumesc!

7 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Du-te repejor la un service, nu astepta sa vina frigul ca n-o s-o mai pornesti! Sunt mari sanse sa ai probleme cu bujiile incandescente.

| Yon1470 a răspuns:

Nu te lua dupa internet si comentarii ci du-te la mecanic sau fa-i o diagnoza.

| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Salut! Nu-s mecanic, dar sunt pasionat si mai stiu si eu cate ceva. Indiscutabil, in cazul tau, avem probleme cu bujiile. Rolul acestor bujii este de a incalzi amestecul aer-combustibil pentru pornirea la rece (de asta iti face probleme la inceput, la pornire). Trebuie sa le schimbi, neaparat. Bafta!

| FlappyXXX explică (pentru Iancu_Silvan_1996):

Mulțumesc mult.
Nu ești mecanic zici, da' văd că te pricepi. big grin

| FlappyXXX explică:

Am înțeles, și de fapt sunt mai mult ca sigur că asta este doar că voiam să vpd poate stie cineva sigur fara sa trebuiasca sa merg la service, ca asa le-as cumpara si schimba chiar eu.
Am vazut intr-un video de schimbat bujiile incandescente cum persoana respectiva le-a scos si probat la baterie pe toate. As putea face asta, ce spuneti?

| sorinake a răspuns (pentru FlappyXXX):

NU face asta daca nu stii sigur cum se face.
Sfatul meu este sa mergi momentan la mecanic cu masina.
Stai pe langa el cand face reparatiile si "fura" informatii.

Meseria de cele mai multe ori se fura nu se invata big grin

Inca nu ai destule cunostinte de mecanica auto sa te bagi la masina. Gandeste-te ca masina aia reprezinta siguranta ta in trafic. Nu te juca cu siguranta ta si a celor din jur!

| FlappyXXX explică (pentru sorinake):

Da, știu, asta fac mereu laughing Stau și belesc ochii la ce face apoi fac și eu, că știi, dacă nu încerci degeaba știi teorie.
Mersi mult!