| IonutByJeT a întrebat:

Salut tuturor, am vandut o masina respectiv opel vectra b an 96, am radiat-o de la fisc dar prostiia mea a fost ca nu am scris pe spate la talon instrainat catre..., mai trebuie radiata si din alta parte inafara de circa financiara? nu vreau sa platesc amenzi sau impozitul pentru altii. multumesc anticipat pentru ajutor.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e scoasa de la financiar de pe numele tau nu mai primesti nimic, nici amenzi nici impozite

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru suntserios):

Eu stiam ca atat timp cat masina circula cu numerele vechi (si nu s-a facut nici o radiere/transcriere la inmatriculari), in caz de amenzi prin posta, tot vechiul proprietar le primeste.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, trebuie radiata si de la inmatriculari, dar asta doar actualul proprietar o poate face, daca merge s-o treaca pe numele lui.
Tu te-ai inteles cu noul proprietar s-o inscrie, sau nu? Taxa era platita?
Masinile nu se vand ca pe telefoane, totusi...

| viotedy a răspuns:

Ca s-o radiezi la fisc trebuie radierea de la politie.Deci n-ai radiat nimic.Probabil ai pus stampila pe cartonul ala, aia nu e radiere.Bineinteles ca toate amenzile iti vin tie si impozitul.Te duci cu cartea, talonul si actul de V-C si o radiezi, la inmatriculari si dupa ce-ti pun ei stampila-radiat-pe carte, te duci la fisc.

| IonutByJeT explică (pentru viotedy):

Pai de unde sa mai iau eu cartea si talonul masinii, daca le-am predat cumparatorului? Si deodata de am radiat-o de la circa financiara (taxa si impozite ) am primit fiscalul cu mentiunea radaiere si fisa de inmatriculare stampilata ce treaba as mai avea eu cu impozitul?

| viotedy a răspuns (pentru IonutByJeT):

Faci ce vrei, dar asa e cum am scris.Fisa aia stampilata n-are nici o valoare daca n-ai depus-o la politie.Cartea si talonul se dau dupa radiere cumparatorului.La inceputul anului sa intrebi la Primarie ce treaba ai cu impozitul...

| IonutByJeT explică:

Da, taxa era platita, el mi-a spus ca o inscrie dar nu am incredere vreau sa fiu sigur, trebuie sa merg cu CV dupa 30 de zile in Pipera sa o radiez? ( repet de la circa financiara am radiat-o in acceasi zi in care am vandut-o)