| metty99 a întrebat:

Buna ziua. Am avut o masina pe care am vandut-o in 1992. Nu am radiat-o si in continuare imi vine de plata impozitul pe ea. Nu mai am talon sau carte de identitate. Cum pot sa fac sa o radiez? Cei de la Impozite Locale stiu doar ca trebuie sa platesc, nu ma ajuta cu nimic.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de alin.(1) ci de alin.(2), lit.d): "d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane."

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O radiezi dovedind ca ai vandut-o, cu contractul de vanzare-cumparare.
Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 24.(1)Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot depune o cerere privind radierea din circulaţie, al cărei model este prevăzut în anexă, dacă fac dovada depunerii acestora într-un spaţiu adecvat.
(2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării;
b) scoaterii definitive din România a vehiculului;
c) declarării furtului vehiculului;
d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.
(3)Vehiculul declarat, prin dispoziţie a autorităţii administraţiei publice locale, fără stăpân ori abandonat se radiază din oficiu în termen de 30 de zile de la primirea dispoziţiei respective.
(4)Vehiculul pentru care poliţia rutieră a dispus radierea din circulaţie, potrivit legii, se radiază de la data comunicării măsurii.
(5)Radierea se comunică în termen de 30 de zile, de către autoritatea care a efectuat-o, organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale."

| metty99 explică (pentru Ioandelasal):

"dacă fac dovada depunerii acestora într-un spaţiu adecvat". Articolul acesta nu-l pot folosi intrucat nu stiu ce s-a mai intamplat cu masina, nu pot dovedi amplasarea ei intr-ul spatiu adecvat...

| metty99 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult. Zi buna!

| Ioandelasal a răspuns (pentru metty99):

Nu este vorba de alin.(1) ci de alin.(2), lit.d): "d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane."

| mi25 a răspuns:

Ioandelasal iar este pe langa subiect cand citeaza din lege.
Aici nu se poate aplica prevederea art.24, alin.(1) citate de acesta deoarece masina mai poate fi in circulatie.
Pe baza contractului de vanzare - facut cerere scrisa si depunerea unui exemplar la primarie - radiez masina.
Daca cei de la primarie nu vor, actiune in instanta.

| metty99 explică (pentru mi25):

La primarie? Ultima oara am radiat la politie...

| mi25 a răspuns (pentru metty99):

Trebuie sa mergi la ambele, dar vezi unde trebuie sa mergi intai.