| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vin cu o intrebare putin stupidă... Întrebarea este că la o masină se poate muta de la dreapta la stânga? Eu sunt stangaci si am reflexe foarte mari pe piciorul stang. Se poate sau nu? Trebuie neaparat să existe o modalitate ca asta. Orice raspuns e venit. Multumesc.

7 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Sigur, daca e destul de usoara o ridica cativa oameni
altfel, cu noul sistem de ridicarea masinilor de pe strada, e exact cum vrei tu, le muta in lateral de la dreapta la stanga, sau cum vrei tu!

| sierra1 a răspuns:

" | Skillow a întrebat:... la o masină se poate muta de la dreapta la stânga?"

o, da - dacă te referi la roata de rezervă

| Andrewe a răspuns:

O mut eu daca platesti bine, cati metri e de impins?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te referi la volan + comenzi, da, se poate face conversie de pe stanga pe dreapta, si invers, la majoritatea masinilor.
Daca te refereai la pedale intre ele, cred ca nu ti-ai vazut-o dimineata.
Pentru stangaci, gravide si invalizi, exista masinile automate, cu doua pedale, pe care le apesi si cu puța, daca esti tu mai anormal. Adica poti frana cu stangul, daca il ai atat de fibros.

| Simpatic a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cand eu ziceam ca masinile si electronica in general nu ar trebui sa fie accesibila oricui lasam impresia de comunist, iata ce a intrebat ala! Pai la cum se exprima este stangaci si la propriu si la figurat.
Ca are forta in stangul trebuie sa mute pedalele laughing parca ambreiajul si frana la manuala nu o calca dreptacii cu stangul happy si eu am mai multa forta in dreptul laughing n-am inteles absolut nimic si ce relevanta are in ce picior ai mai multa forta atata timp cat cu dreptul calci acceleratia si restul cu stangul, daca poti cu ambele ca ai picioarele incovoiate calci cu ce picior doresti, asta are nevoie de alte comenzi laughing
Cum zicem carnetul ar trebui sa se dea pe baza de IQ cat si pe aptitudini!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Simpatic):

Mi-am dat seama acum ca si eu sunt stangaci, la picioare. Jucam fotbal cu stangul, imi porneam mobra cu stangul. Cu dreptul mai greu la ambele.
Eu credeam ca asta e un avantaj la condus, ca e mai multa munca pentru stangul, cu ambreiajul. Ăsta vad ca are nevoie de energie la dreptul thinking
Oricum, cine nu se poate adapta unui rahat de masina, nu are ce cauta la volan. Uneori mergi ca sofer experimentat, si dai de niste situatii cu virgula; unul din asta care noaptea cauta pedalele cu lanterna, nu stiu ce ar face.

| Simpatic a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai arata stirile ce face unul de asta!
Eu ma gandeam ca vrea sa faca conversie de volan, aia am mai auzit-o, se practica, dar sa faci conversie de pedale, asta nu am mai auzit-o happy